98 alle grond „ter beschikking van de socialis tische grootbedrijven gesteld.) Een leerzaam artikel. P. S. T. Geodetski list van okt.dec. 1960, het kwartaalorgaan van de landmeters in Joego slavië. Ook bij de Zuidslavische geodeten is blijkens de uitgebreide uittreksels uit buiten landse tijdschriften een grote interesse voor nieuws uit de gehele landmeetkundige wereld aanwezig. In mijn literatuuroverzichten heb ik al eens meer gewezen op de lacune te onzent. Wij missen een ambtelijk apparaat, dat de Nederlandse vakpers van kopij voorziet, b.v. van samenvattingen over geodetische be schouwingen die in de buitenlandse pers ver schenen. In Joegoslavië - b.v. in de laatst verschenen Geodetski list heeft de vakman gelegenheid kennis te nemen van een uitge breid resumé der artikelen van Ir. De Munck, Ir. Haarsma en Ir. De Bruin over de Telluro- meter, verschenen in het Tijdschrift voor Ka daster en Landmeetkunde 1960 nr. 1. De inhoud van Italiaanse, Russische, Hon gaarse, Poolse en andere tijdschriften (ook van „Geodesia") wordt mede vermeld. Onder de artikelen in het laatstverschenen nummer is er een met vele tekeningen over het landmeetkundig werk bij de bouw van een stuwdam (Landmeter Redzicen een verslag over de bijeenkomst te Belgrado van de Com missie Kadaster en Ruilverkaveling der F.I.G., waaraan ook twee Nederlanders deelnamen. P. S. T. Wij ontvingen in de serie Geodaetica der A c- ta Technica Academiae Scien- tiarum Hungaricae een overzichtje van de landmeetkundige werkzaamheden in Hongarije, van de hand van Dr. E. Regöczy. Boven alles wordt hierin de schijnwerper ge richt op de triangulatie van de le orde, die in Hongarije heeft plaats gevonden. Thans is het land bedekt met een net van 2033 driehoeks- punten, waarvan de richtingen 12-voudig zijn gemeten met Wild T3 theodolieten. Een com plete bibliografie der in 1960 over het onder werp verschenen publikaties doet ons zien, dat de nieuwe Hongaarse rijksdriehoeksmeting niet alleen de aandacht trok bij vakgenoten in het land zelf, maar ook ver daarbuiten. Zo verscheen een artikel van Regöczy in het Chi nees en een ander van dezelfde auteur in het Russisch vaktijdschrift. Tarczy-Hornoch pu bliceerde in de Oostduitse, Westduitse, Tsjechische, Russische en Engelse vakpers. In 1960 is in Hongarije de primaire waterpas sing voltooid. De totale lengte van het net be draagt 6460 km, het aantal vaste punten van de le orde is 6330. Ook de secundaire water passing is gereed gekomen: 5900 km met 5570 punten. P* S. T. Allgemeine Vermessung s-N ach- richten jan. 1961 Voor vakgenoten, werkzaam bij een ruilver- kavelingsdienst, wordt lezing aanbevolen van het overzicht van de groei der gedachten over ruilverkaveling in West-Duitsland, geschre ven door K. Vieser uit Karlsruhe: Entwick- lungstendenzen der Flurbereinigung in Zu- sammenhang mit der Neuordnung des land- lichen Raumes. Ook in de Duitse Bondsrepu bliek komt de vakgenoot in contact met de zeer vele interessante, en voor de betrokkenen hoogst belangrijke, vraagstukken der verbete ring van wat men er met „Agrarstruktur" aanduidt. De schaduw van de spoedige inwer kingtreding der E.E.G. valt ook over het Duitse ruilverkavelingswerk: door moderne werkmethoden en moderne meettechnieken (voerstraal en fotogrammetrie) en automa tisering (ponskaarten en elektronische re- ken- en tekenapparatuur) tracht men in heel de Bondsrepubliek de ruilverkaveling te ver snellen. Ruilverkaveling evenwel tracht men ook in Duitsland uit te voeren in samenhang met en als onderdeel van de landelijke ruimte lijke ordening, de „Raumordnung und Landes- planungSchrijver meent, dat coördinering van ruilverkaveling met andere maatregelen ter verbetering van de structuur der agrarische gebieden en met landelijke ruimtelijke orde ning zonder vertraging der ruilverkavelings werkzaamheden mogelijk is, mits men omzich tig en met vooruitziende blik te werk gaat. Instructief voor ons die nog aan de toe passing van nieuwe arbeidstechnieken moeten beginnen is, wat ir. Vieser vertelt over de organisatie van de ruilverkavelingsdiensten. In West-Duitsland worden alle omvangrijke registreer-, reken- en tekenwerkzaamheden in groeiende mate door rekenbureaus verricht, zoveel mogelijk in samenwerking met teken bureaus. Hierdoor komt ervaren personeel vrij dat kan worden ingezet voor de versnelling der ruilverkavelingswerkzaamheden in de bui tendienst. Gevolg van de moderne afwer kingsmethoden zal volgens ir. Vieser zijn, dat de ruilverkavelingsbureaus „nicht in Grossbe- zirken, sondern dicht und mitten in bestimm- ten, nicht zu grossen Arbeitsgebieten zu liegen haben werden". Schrijver stelt vast, dat het oprichten van mammoetkantoren vóór

(NGT) Geodesia | 1961 | | pagina 24