Ahrend tre" werd in ons land tot „Kadaster", in Prui sen tot „Kataster". De instelling van een cen trale grondadministratie in de Oostenrijks- Hongaarse monarchie bracht ook daar het „Kataster", een woord dat bij de afsplitsing in 1919 en vorming van de Staat Joego-Slavië verbasterd meeging als „Katastar" of „Ka- tastr naar de huidige republiek van Tito. Ook naar het westen ging een dergelijk symptoom van uitstraling onzer cultuur. Uit de Encyclo paedia Brittannica bleek u reeds de doordrin ging van het begrip in het Verenigd Konink rijk, waar men een Kadaster als dat op ons continent nog niet bezit. De opmeting van 290.000.000 acres ongekadastreerd land in Alaska gaf mede de stoot tot de instelling van een Cadastral Survey Organization" aan het Bureau of Land Management van het Depar tement van Binnenlandse Zaken der Verenig de Staten van Noord-Amerika. Al heeft het woord Kadaster in vele landen een andere klank en dekken de woordbeelden niet dezelfde begrippen, dit neemt niet weg dat internationaal de aanduiding „Kadaster" voor een staatsadministratie van onroerend goed in min of meer volledige omvang, de voorkeur verdient boven een die internationaal minder bekendheid geniet, om maar niet te spreken over aanduidingen, die zelfs in eigen- landse encyclopedieën niet eens een trefwoord kregen. En een „Rijksdienst van het Kadas ter" betekent, naast ontvoogding en ontwor steling uit een aan „het kadaster" thans we zensvreemde Belastingdienst, de continuering ook in Nederland van een internationaal be kend en groeiend begrip. KLM AEROCARTO n.v. 117 SCHIPHOL-AMSTERDAM Luchtfoto's, getekende kaarten Fotografische overzichten en plattegronden een goede relatie op het gebied van baken jalons meetlinten meetveren en ander technisch meetgereedschap Amsterdam-Den Haag- Eindhoven - Groningen- Hengelo (O)-Hilversum Maastricht-Middelburg- Rotterdam-Arnhem

(NGT) Geodesia | 1961 | | pagina 17