N.G.L. BERICHTEN Regionale bijeenkomst te Arnhem op 13 april 1 961 124 gehanteerd. Het verschillende karakter van de meer eenvoudige administratieve overeen komsten en de over het algemeen meer ingrij pende wettelijke ruilverkavelingen komt tot uiting in de uiteindelijke totale rijksbijdrage voor elk afzonderlijk object. U rgentievolgorde In het kader van de toepassing van het „Meerjarenplan voor ruilverkaveling en an dere cultuurtechnische werken" wordt thans over de provincies een quotering van de te stemmen oppervlakte en de te besteden gel den voorbereid op basis van de principes van het Meerjarenplan, aangepast aan de verdere studieresultaten en de huidige cultuurtechni sche situatie in de afzonderlijke provincies. Binnen elke provincie is of wordt inmiddels bovendien een urgentievolgorde van de in de eerstkomende jaren te stemmen ruilverkave lingen voorbereid, in overleg met de Provin ciale Besturen en de Gewestelijke Raden van het Landbouwschap. Het tempo waarin de op deze volgordelijsten voorkomende gebieden achtereenvolgens in uitvoering zullen worden genomen zal uiteraard afhangen van de per provincie voor de komende jaren toe te wij zen te stemmen oppervlakte en te besteden gelden. De dubbele quotering gaat dus primair uit van de 40.000 ha jaarlijks te stemmen opper vlakte en de beschikbare beperkte geldmid delen. Indien nu echter de veelal eenvoudige, meer administratieve ruilverkavelingsover eenkomsten in bepaalde provincies een rela tief belangrijker omvang zouden gaan aan nemen, zal een zekere invloed op de quote ring van de te stemmen oppervlakte niet kun nen achterwege blijven, gezien het vereiste vloeiende evenwicht tussen oppervlakte en geldmiddelen. De administratieve ruilverkaveling Hetzelfde geldt in versterkte mate, indien de overeenkomsten in een bepaalde provincie een intensiever karakter zouden krijgen door het uitvoeren van meer werken. Zijn dus de overeenkomsten in principe aanvullend, niet te vermijden zal zijn dat indien deze cate gorie enige duizenden ha per jaar zal gaan omvatten de repercussies niet kunnen uit blijven, waardoor nader beraad nodig zal zijn. Temeer zou zulks gelden, indien het veelal eenvoudige karakter van de overeen komsten zou tenderen tot het uitvoeren van meer werken, zodat het doorsnee karakter van de wettelijke ruilverkavelingen meer zou worden benaderd. Dit facet zal derhalve in het bijzonder in het financiële vlak binnen het beschikbare beperkte geldvolume invloed doen gelden. Anderzijds, aldus de minister van landbouw en visserij zal het meer in uitvoering nemen van administratieve ruilverkavelingen uit kracht van de wet, b.v. bij Rijkswegaanleg ter opvanging van grote nadelen voor de landbouw, van enigszins gunstige invloed kunnen zijn op het gemiddelde kostenniveau. Nieuwe aanvragen voor ruilverkaveling De afdelingen Wateren/Zorgvlied van het Drents Landbouwgenootschap en Wateren/ Zorg vlied en Diever van de Christelijke Boe ren- en Tuindersbond dienden een aanvrage in tot ruilverkaveling van een complex gron den onder de gemeente Diever ter grootte van ca 7530 ha. Rectificatie Op bladzijde 52 in nummer 3 van deze jaar gang is figuur 1 abusievelijk op zijn kop ge zet. De opmerkzame lezer zal dit waarschijn lijk reeds hebben geconstateerd. van en uit het Hoewel uiteraard niet een dergelijke omvang aannemende als in Rotterdam, was toch ook in Arnhem een zeer groot aantal belangstel lenden naar Huize Sonsbeek gekomen om te luisteren naar hetgeen de Rotterdammers te vertellen hadden over hun werkzaamheden ten behoeve van de bouw van de Rotterdam se „Metro". De gehoorzaal van de H. en M.B.C.S. was dan ook geheel gevuld met de ruim 100 toehoorders. De heer F. Entrop hield als eerste een al gemene inleiding over de metro, zoals deze is geprojecteerd en de wijze waarop men deze denkt aan te leggen. Mooie dia's van de

(NGT) Geodesia | 1961 | | pagina 24