in kleursterkte en vloeien op de scheiding met de witte delen enigszins uit; 3. De jalon tekent zich niet zo scherp af. waardoor tussenrichten met uitsluitend geplastificeerde jalons slechter gaat. In combinatie met gewone jalons geldt dit bezwaar niet zo erg. In het algemeen is het zo, dat bij vermindering van de lichtsterkte het nuttig effect van de geplastificeerde ja lons toeneemt. Ze hebben dus slechts voor deel in combinatie met gewone jalons en kun nen deze niet zonder meer vervangen." De heer Ed. Veldhuyzen te Delft bericht: Gedurende meer dan een jaar worden bij de Meetkundige Dienst van de Rijkswaterstaat jalons met fluorescerende verf gebruikt. De meningen van verschillende gebruikers hier over zijn nogal ongelijk. Sommigen willen niet anders meer, anderen geven de voor keur aan gewone jalons. Ongeveer tegelijk met het proefsgewijze invoeren van de fluo rescerende jalons, werden jalons uitgegeven, voorzien van een plastic beschermlaag, waar door een beoordeling van een jalon, alleen voor wat de verf betreft, is bemoeilijkt. Bij fluorescerende rood-witte jalons is alleen de rode verf fluorescerend, bij witte verf is dat naar mijn weten niet mogelijk. Bij zo'n jalon lijkt het alsof de witte gedeelten over straald worden door de rode, het wit lijkt groezelig en men kan er minder nauwkeurig op richten. Daarom hebben wij jalons rood geel laten verven, beide kleuren fluoresce rend. Deze uitvoering vindt men over het al gemeen véél beter. Het hangt ook van de plaats af waar de jalon gebruikt wordt of fluorescentie voordeel heeft: een op een dijk staande jalon hoeft in 't geheel niet fluores cerend te zijn, tegen struiken echter heeft men er voordeel van. Het is noodzakelijk een fluorescerende jalon van een plastic beschermlaag te voorzien, daar fluorescerende verf erg gemakkelijk be schadigd wordt. Over verkleuren van de verfsoort is ons niets ter ore gekomen. Over de plasticlaag, mits goed aangebracht, is men algemeen enthousiast. Deze zgn. plastic ja lons kosten slechts weinig meer dan niet be schermde, terwijl de levensduur, onvoorziene omstandigheden buiten beschouwing latend, belangrijk groter is. Ze blijven er netjes uit zien. Daar de plasticlaag op alle soorten ja lons is aan te brengen, kan men blijven pro fiteren van de goede eigenschappen van de eens gekozen soort. Binnenkort schijnen er geheel plastic jalons op de markt te komen. Men zit echter nog met de moeilijkheid de verf op de plasticbuis aan te brengen en dan nog een, de verf be schermende laag. De voordelen zouden zijn: rechtblijvend, licht en behoudens door on gelukken onverwoestbaar. Bij onze dienst gebruikt men nu goede houten jalons met plastic beschermlaag, een aantal mét, andere zónder fluorescerende verf, waarbij de mening over al dan niet fluoresce rende verf nog niet geheel ,,uit de verf is ge komen". Ed. J. Veldhuyzen Kadaster en Landmeetkunde Nu vermelden wij nog iets uit een prettig ge ïllustreerd Duits werkje uit de serie Bauer und Buch", hrsg. von Dr. Dagobert Dold, geschreven door Otto Zierer en getiteld: Bil- der aus der Geschichte des Bauerntums und der Landwirtschaft. I: Die Acker des Alter - turns (Verlag von R. Oldenbourg, München, 1954). Het toont ons de ontwikkeling van het hoerendom en van alles wat daarmee on middellijk samenhangt. Op blz. 40, sprekend over de Egyptenaren, zegt de auteur: Dieses Volk, für welches Leben und Reichtum von dem rechtzeitigen Eintreffen der Nilflut ab- hangen, entwickelt frühzeitig eine genaue Kenntnis der Astronomie und arbeitet einen Kalender aus. Da die Fluten beim jarlichen Hochwasser die Landmarken verwischen, müssen die Acker immer neu vermessen wer den: die Geometrie entsteht... blz. 66... In een gesprek tussen boeren over de steeds drukkender wordende belastingen, klaagt een van hen er over, dat zijn geld schieter uit de stad een grote hypotheeksteen op zijn beste korenveld geplaatst heeft, en dat daarop het schuldbedrag is ingebeiteld. ,,Ja," zegt daarop een herder, ,,en als je geld schieter geen hypotheekstenen op je huis of op de akkers plaatst, dan zouden velen twee- of driemaal geld lenen op hetzelfde pand." 126 Vragen, antwoorden en mededelingen voor deze ru briek te zenden aan: M. L. Veen Ing„ Burg. Bloemers- weg 26, Arnhem. in de Literatuur door W. Koopmans. Oud-Ambtenaar van het Kadaster

(NGT) Geodesia | 1961 | | pagina 26