DK_RV Kern „Jij hebt goed praten," weerspreekt daarop de klager, „jij hebt zelf geen land. Vind je dan een heffing van 2030 in orde? En is het recht, dat de stadsheren beslissen over onze belastingen en wij zelf niets te zeggen heb ben? En als de oogsten slecht zijn en onze schapen sterven door gebrek aan voedsel, dan moeten wij weer geld lenen bij die he ren. Die hypotheekstenen drukken zijn dak in, de akkers zijn verpand en de boer komt tenslotte in de particuliere gevangenis van de nieuwe heren uit de stad blz. 71: ...Nadat Solon en met hem zijn zegenrijke hervormingen vergeten is en Griekenland in de strijd tegen Perzië gewon nen heeft, komen ook daar de naweeën en opnieuw wordt de bodem een sjacher-object. Naast de hypotheekstenen zijn er nu ook nog de grondboeken, waarin alle belastingen op de akkers zijn ingeschreven... blz. 84: ...Er bestaat, in elk geval in dorpen om Rome, een gemeenschap, waar de akkers worden toebedeeld en waar de weidegronden gemeenschapsbezit zijn. Veroverd land voornamelijk het gecultiveerde deel wordt voor 1/3 deel door de Staat tot ager publicus gemeenschapsgrond) verklaard. De auteur laat ons zo'n Flurverteilung bijwonen. ...In der Mitte des Platzes liegt eine Art Sandkasten, in den der Alteste mit einem Stabe einen Plan des vermessenen Gemeinde- land gezeichnet hat; in der Nord-Süd und Ost-West Richtung verlaufen zwei schnur- gerade Wege, die „decumani maximi". In einigen Abstanden stossen zu diesen Achsen rechtwinkelige Raine, welche das Land in „limites" Ackerstücke) zerteilen. Jedes Feld hat einen Namen. Wahrend seiner Wanderung durch die Campagna hat Herr Hanur die wohlgesetzten Grenzpfale gesehen, die Feldwege und ausgeackerten Raine, die diesem verkleinerten Bilde entsprechen.Es ware nutzlos, in Rom Grund und Boden kau- fen zu wollen: wirckliches, verausserliches Privateigentum sind hier nur die Viehbestan- de und die Ernte-ertragnisse blz. 119Sprekende over de eigendomsver houdingen vertelt de dikke Marcus Carbo, een vrije Romein: Der Gutsherr hat durch seine Sklaven einen Teil dieses Waldchens, mit dessen Eicheln und Bucheckern ich meinen Schweine gemastet habe, niederlegen lassen. Aber das ist doch unerhört, zegt daarop de oude Antonius, ich wundere mich schon lan ge, dass du das zulasst, Marcus. Wofür gibt es in Placentia das Katasteramt, wozu haben die Feldmesser jedes Grundstück vermessen 127 de nieuwe KERN-Reduktie- Tachymeter voor verticale baak met grotere nauwkeurigheid INGENCURSBURIAU KAUFMANN Grote nauwkeurigheid: gemiddelde tout ±3-5 cm/ 100 m. Gemakkelijke baakallezing: geen kromme, maar drie rechte meet- en atleeslijnen. Randaflezingnaar keuze zonder micrometer (aflezing van minuten) o( met micrometer (aflezing van seconden). Verdere constructieve kenmerken: centreerstatief voor snelle opstelling en geleide centiering, re'iteratie- schroef voor grove en fijne instelling, regelbare elektrische verlichting. De DK-RV wordt overal daar met succes gebruikt waar met de verticale baak de gewenste nauw keurigheid tot nu toe niet kon worden bereikt. Kern Co. AG, Aarau (Zwitserland) Vertegenwoordiging voor Nederland: loh. Verhulstweg 50, relefoon (02560) 87 53 jANTPOORT-ZUID I SWISS

(NGT) Geodesia | 1961 | | pagina 27