und aufgezeichnet, wenn spater ein jeder ab- schneiden kann, was ihm behagt. biz. 164: ...Ten tijde van Diocletianus nadert een reisgezelschap het gebied van het Lati- fundium Sertoria. Deutlich erkennt man die ,,Zenturation" verdeling in akkers) des vermessenen Landes. Zwei schnurgerade Wege, die sich rechtwinklig schneiden, lau- fen wie eine Achse durch die fruchtbare Ebene; kleinere Feldwege und Raine gehen von Hauptstamm der Zufahrtsstrasse eben- falls rechtwinklig nach rechts und links und teilen die Acker in langliche oder quadrati- sche Stücke. Zu jeder „casa" für die Kolo- nenfamilie gehören 100 Doppeljoch 50 ha) Land. ,,Musterhafte Arbeit der Feldmes- ser", stellt Sextius Rutilius fest. In het geschiedenisboek van Prof. Dr. A. W. Byvanck: De Etruriërs (uitg. Servire, Den Haag, 1958) leest men op blz. 107: ...Voor het opmeten van het land en de in deling van de akkers waren de Etruriërs in het bezit van een bijzondere wetenschap, die ons bekend is uit de geschriften van de La tijnse landmeetkundigen, de gromatici. De ri tus, die met dit soort van werkzaamheden gepaard ging, gaf aan de verdeling van de bodem een religieuze grondslag. Ook bij de stichting en de aanleg van de steden kwamen dergelijke plechtigheden te pas. Behalve in de landmeetkunde waren de Etruriërs bedre ven in werken voor het droogleggen van land en de regeling van de afwatering. (De steden hadden meestal een mundus een kuil, waarin bij de stichting offers wer den gelegd, een put, die met een stenen plaat kon worden afgesloten die in het ideale middelpunt lag. Hier werd ook het meet instrument opgesteld, waarmee om te begin nen de hoofdweg (maximus) werd uitge- zicht. De mundus bevond zich steeds naast het altaar. Ook bij opmetingen werd zo n al taar opgericht.) Voorschriften voor het stichten van steden kwamen voor in de Etrusca disciplina, waar van de Libri Tagetici afstammen (van Tages, een godheid). In deze Sacra Tagetica werd ook verklaard, hoe men de goden tevreden kan stellen. In de geschriften der Latijnse agrimensores, die op naam staan van Vegoia, vindt men hierover veel. Kent U reeds de Onopzegbare Ziektekostenverzekering van de Ambtenaren-Centrale? Aanvulling OVERZICHT VAN DE TEKENINGENDRAGERS Palatine'' double matt Een nieuw materiaal dat vermoedelijk bin nenkort in de handel zal worden gebracht. Het zal dan verkrijgbaar zijn in rollen van: 0,75 x 20.00 m. en 1,00 x 20,00 m., dikte; 0,08 mm. Tot op heden werd geconstateerd, dat de gemiddelde werking ca. 0,125 mm per m bedraagt. (Bij deze metingen varieerde de temperatuur van 16° 22° C. en de relatieve vochtigheid van 47 54 Het materiaal is voorzien van een coating en laat zich met de normale O.I. inkt en de T- en TN-inkt van Günther Wagner zeer goed betekenen. Het is tengevolge van de geringe dikte en de kleur niet zo geschikt voor kaar- terinqswerkzaamheden. M. J. J. F. 128 Onze Leden-verzekerden genieten, naast een uiterst soepele schaderegeling, o.a. vergoeding van de kosten van een onbeperkt aantal huisartsvisites; 80% van de voorgeschreven medicijnen; een onbeperkte verpleegduur in ziekenhuis of sanatorium de specialistische behandelingen met of zonder ziekenhuisopname. Op Uw verzoek verstrekken wij U gaarne volledige inlichtingen over onze specifieke ambtenaren-ziektekosten verzekering. Ondergetekende verzoekt „De Ambtenaren Centrale Graaf Florisstraat 50 te Rotterdam-3, tel. (010) 3 38 60 of 5 90 70, inlichtingen te verstrekken over haar ziekte kostenverzekering Naam; Adres Functie

(NGT) Geodesia | 1961 | | pagina 28