TEKENINGDRAGERS Overzicht van 107 do or M. J. J, Flink, chef-cartograaf A, Hoofd van een tekenafdeling van de Meetkundige Dienst van de Rijkswaterstaat. De grote verscheidenheid van tekeningdragers geeft nogal eens verwarring betreffende de benaming en de eigenschappen van deze ma terialen. Het is daarom misschien nuttig te trachten een overzicht van deze materialen samen te stellen en voor zover mogelijk hun eigenschappen na te gaan. Men kan dan eerst de tekeningdragers in twee groepen verdelen, n.L: de niet maatvaste en de z.g. maatvaste. Dus: materialen die ten gevolge van wisselende temperatuur en voch tigheid sterk aan werking onderhevig zijn en materialen die hiervoor niet of belangrijk min der gevoelig zijn. Tot de eerste groep behoren: a. alle soorten tekenpapier, b. calqueerlinnen, c. kodatrace. Tot de tweede groep behoren: a. het gewapende papier (met aluminium tussenlaag), b. de kunststof- of plastic-tekeningdragers. Verondersteld mag worden dat de mate rialen van de eerste groep algemeen bekend zijn en dat een beschouwing over benamingen, eigenschappen en gebruik hier achterwege ge laten kan worden. Het zijn de materialen van de tweede groep die veelal de verwarring stichten. Een nadere beschouwing van deze is het meest gewenst. Alvorens hiertoe over te gaan is het misschien nuttig om de vraag te beantwoorden: wanneer en waarom gebruikt men maatvaste tekeningdragers? B.v.: 1voor het vervaardigen van z.g. deelcalques t.b.v. de kleurendruk, 2. indien aan de tekening nauwkeurige maten moeten worden ontleend, 3. indien gedeelten, vergrotingen of verklei ningen van kaarten door middel van mon tage tot een nieuwe kaart moeten worden samengesteld, voor de vervaardiging van precisie-mallen, voor fotogrammetrische kaartering, voor een nauwkeurig en vlot verloop van alle andere kaarteringswerkzaamheden. 4. 5. 6. In het algemeen gebruikt men dus de maat vaste materialen wanneer aan de tekening hoge eisen van nauwkeurigheid worden ge steld. Is dit niet het geval, dan kan men de materialen genoemd in de eerste groep ge bruiken. Gewapend papier De meest bekende soorten zijn: „Pagra" ,,Schoellershammer" „Aluparole" (van Schoellersparöle). Plastic-tekeningdragers De meest bekende kunststof-tekeningdragers zijn: Ultraphan Rhenalon Triancel Ethulon Schablonit Circodur Astrafoil Polyvinyl Astralon Sicoprint Cobex Plastic-sheet-copyrite Vinylite) Pokalon Stabilane Permatrace Duratrace Cronaflex Teknoplan Trans-Pagra Hostaphan Mylar Polykarbonat Polyester Men kan in het algemeen de plastic-tekening dragers dus in drie groepen verdelen, n.l.: 1Polyvinyl 2. Polykarbonat 3. Polyester. De hierna volgende „gemiddelde werking"

(NGT) Geodesia | 1961 | | pagina 3