Het Cronaflex kan op normale wijze voor het lichtdrukprocédé worden aangewend. Het materiaal is door middel van coating van een gematteerde laag voorzien. T eknoplart Ook dit materiaal is in Nederland nog niet verkrijgbaar, maar dit zal vermoedelijk spoe dig het geval zijn. Formaten en dikten zijn niet bekend. Proeven genomen met een stuk van dit materiaal geven goede verwachtingen. Het is vermoedelijk niet geschikt voor kaar- teringswerkzaamheden. Trans Pagra Evenals Teknoplan is ook deze tekeningdra ger nog niet leverbaar. Het is een polyester, aan twee zijden voorzien van transparant papier. Uit een proefstukje bleek dat het zeer goed met de normale O.I. inkt betekenbaar is. Proeven betreffende de werking konden niet worden genomen, doch omdat het een po lyester is mag worden verwacht dat dit zeer gunstig zal zijn. Formaten en dikten zijn niet bekend. Volledigheidshalve moeten nog „Hostaphan" Mylar' en ,,Zellon' worden genoemd. De eerste twee zijn polyester materialen. Laatst genoemde is een cellulose-acetaat. Met deze materialen werden geen proeven genomen. Algemene opmerkingen De meeste plastics zijn in de eerste plaats ont wikkeld t.b.v. de grafische werkzaamheden, tengevolge waarvan sommige materialen door de grove mattering minder goed betekenbaar zijn. Het soms grote verschil in werking tussen polyvinyl materialen vindt zeer vermoedelijk zijn oorzaak in de toepassing van verschillen de weekmakers. De polyvinylmaterialen moeten verwijderd blijven van alle warmtebronnen zoals teken lampen, verwarming, langdurige zonnewarmte e.d. omdat anders het gevaar ontstaat dat het materiaal vervormt. Bij polyester materialen ligt de deformatiegrens belangrijk hoger en is dus het gevaar van vervorming bij verwarming minder groot. De mattering van de polyvinyl materialen is in het algemeen mechanisch verkregen, terwijl dit bij de polyester materialen op chemische wijze geschiedt. Een bezwaar tegen de chemische mattering is dat door iets te sterke radering de coating ver dwijnt, waarna het op het te voorschijn ko mende basis-materiaal onmogelijk is een goede iriktlijn te tekenen. Een materiaal voorzien van een coating kan het beste worden geradeerd met gum of een glas-radeerstift. Bij sommige polyesters zoals b.v. Stabilane-wit kan een z.g. touch-up worden bijgeleverd, waarmede een beschadigde of geradeerde coating opnieuw kan worden aangebracht. Zoals uit de voorgaande beschrijving blijkt zijn de polyestermaterialen met waterige ink ten wel goed betekenbaar doch de hechting van deze inkten aan het oppervlak is niet sterk. Men moet dus met inkt betekende po lyesters zeer zorgvuldig behandelen. Mogelijk zal in de toekomst de werkelijk juiste inkt voor deze materialen nog eens worden samenge steld Uit de beschouwingen blijkt dus dat de po lyvinyl materialen het beste met enigszins et sende inkten, zoals Pelikan S-, K- en astrafoil- inkt kunnen worden betekend. Voor de po lyesters kan men het beste de waterige, niet- etsende inkten zoals O.I. inkt, Pelikan T- en TN-inkt gebruiken. Tevens kan men vaststellen dat om van een tekening op polyvinyl een lichtdruk te ver vaardigen dit moet geschieden volgens het koude procédé. De polyester-tekeningdragers kunnen zonder gevaar voor vervorming op de gebruikelijke wijze door middel van de licht drukmachine worden gekopieerd. De geschiktheid van het materiaal voor kaar- teringswerkzaamheden wordt bepaald door de dikte, de kleur, vlak liggen, de maatvastheid en eventueel de betekenbaarheid met inkt. In het algemeen zijn de hiervoor genoemde wit- kleurige materialen te verkiezen boven de transparant-grauwkleurige materialen. Deze zijn niet geheel onbruikbaar voor dit doel, doch tengevolge van de slechte zichtbaarheid van de gekaarteerde punten minder aan te bevelen. In het algemeen zijn de polyesters, op een enkele uitzondering na, tengevolge van de geringe dikte en de kleur niet geschikt voor kaarteringswerkzaamheden en moeten in hoofdzaak worden aangewend als calqueer materiaal. Polyvinyl zowel als polyester en polykarbonat zijn sterk statisch en trekken daardoor zeer gemakkelijk stof, as e.d. aan. Mogelijk ten overvloede zij nog vermeld dat voor het inkten van de plastic-materialen trek pennen met extra verharde punten dienen te worden gebruikt. Zie aanvulling op blz. 128. 112

(NGT) Geodesia | 1961 | | pagina 8