RUILVERKAVELINGS-ALLERLEI 141 Jaarverslag 1960 Centrale Cultuur technische Commissie c.a. Bovenstaand jaarverslag vangt aan met er op te wijzen dat 1960 een feestjaar was in ver band met het feit dat C.C.C. en Cultuurtech nische Dienst 25 jaar en de Ruilverkavelings- dienst van het Kadaster 35 jaar bestonden. Ook verder was het afgelopen jaar een be langrijke mijlpaal in de geschiedenis van de cultuurtechniek en wat daarmee annex is, doordat de regering een beslissing nam over het Meerjarenplan voor Ruilverkaveling, waarbij de keuze viel op een stemmingspro gramma van 40.000 ha per jaar. Het gemid delde bedrag der investeringen dat volgens het Meerjarenplan 3.400,-— per ha zou moeten bedragen werd echter gesteld op 2.000,tot 2.500,per ha. Dit kan wor den bereikt door verbetering van de uitvoe ringstechnieken, uitvoering van werken buiten ruilverkavelingsverband en door het uitvoeren van goedkope administratieve ruil verkavelingen naast intensieve. De voor ruil verkaveling beschikbare gelden werden voor de komende drie jaren vastgesteld, zodat een planning op iets langere termijn mogelijk is. Kostenbesparingen tracht men ook te berei ken door een meer uniforme en systematische voorbereiding. Meer en meer worden voor bereidingscommissies ingeschakeld, waarin ook reeds de kadastrale ruilverkavelingsdienst meespeelt en waardoor men tracht te komen tot een meer verantwoorde stemmingsbegro ting. Door de grote verwevenheid van de cultuur techniek met allerlei andere belangen werd en wordt gestreefd naar nauwere en regelmatiger contacten en samenwerking met allerlei dien sten als Kadaster, Staatsbosbeheer, Rijksland- en tuinbouwvoorlichtingsdienst en andere. In het einde van 1960 leidde het overleg met het Kadaster tot een regeling voor periodiek over leg tussen de directie van de C.D. en die van het Kadaster en tussen de provinciale direc ties van de C.D. en de ruilverkavelings bureaus. Naast de wettelijke ruilverkavelingen neemt het aantal ruilverkavelingsovereenkomsten steeds meer in betekenis toe. In 1960 werden meer overeenkomsten door de Minister van Landbouw en Visserij goedgekeurd dan in enig voorafgaand jaar, terwijl het aantal in voorbereiding zijnde overeenkomsten een nog grotere toeneming doet verwachten. Vooral in Noord-Brabant en Limburg zijn de activiteiten op dit gebied zeer groot. Deze vorm van ruil verkaveling is niet begrepen onder de ge plande 40.000 ha die per jaar in stemming zullen worden gebracht, maar dienen wel uit het beschikbare budget te worden bekostigd, hetgeen uiteraard de nodige problemen mee brengt. In het verslagjaar kwamen 7 blokken met een totale oppervlakte van 4330 ha gereed, waar onder begrepen de Herverkaveling Waarde. 15 blokken met een oppervlakte van 40.330 ha werden gestemd en aangenomen. Het verslag gaat ook in op diverse bezwaren, die vooral de laatste tijd geuit worden tegen sommige regelingen in de thans geldende ruil- verkavelingswet, maar het wordt niet gewenst geacht reeds tot herziening over te gaan in verband met het feit, dat nog geen enkele ruil verkaveling geheel onder deze wet tot stand is gekomen en er dus nog onvoldoende ervaring is opgedaan. Minder bezwaar bestaat tegen een partiële herziening met betrekking tot de stemmingsprocedure, al worden de bezwaren daartegen ons inziens in het verslag niet vol doende belicht. Een apart hoofdstuk is gewijd aan het K a- daster en de ruilverkaveling. Hierin vinden we een overzicht over ontstaan en taakvorming van het kadaster. Hierbij wordt vooral ingegaan op de taak van de landmeter bij de Onteigeningswet van 1851 en de Markenwet van 1886, waarbij de ver deling van de Markegronden onder de deel- gerechtigden werd geregeld. Vele facetten die daarbij een rol speelden vinden we terug in de Ruilverkavelingswet 1954. Reeds in 1899 nam de Vereniging voor Kadaster en Landmeet kunde het initiatief in een adres aan de rege ring te wijzen op de mogelijkheden van ruil verkaveling, als gevolg waarvan twee land meters zitting kregen in de Commissie „Ont ginning" van het Nederlandsch Landbouw Comité, welke commissie een rapport met ont werp van wet aan de regering uitbracht. Door de Nederlandsche Heidemaatschappij

(NGT) Geodesia | 1961 | | pagina 11