142 werd in 1920 de eerste vrijwillige ruilverkave ling tot stand gebracht, waarna al deze activi teiten resulteerden in de Ruilverkavelingswet 1924. De ruilverkavelingsdienst bestond toen uit 6 man, welk aantal thans is gegroeid tot een bezetting van 243 man. Nader wordt ingegaan op de taak van de Kadastrale Ruilverkavelingsdienst en van de andere kadastrale diensten, die direct of in direct bij de ruilverkavelingen zijn betrokken. De Bewaringen van de Hypotheken, het Ka daster en de Scheepsbewijzen bij de voorbe reiding in verband met het feit dat de stem ming gebaseerd is op de kadastrale tenaam stelling. De Bijhoudingsdienst van de Rijks driehoeksmeting, Fotogrammetrische Dienst, Reproduktie-inrichting, Landmeetkundige Dienst en C.T.O. hebben alle een taak, die indirect het ruilverkavelingswerk ten goede komt. Het gebruik van ponskaarten voor ver werking van de administratieve gegevens be gint ook in ons land vastere vormen aan te nemen. In het derde hoofdstuk wordt uitvoerig inge gaan op allerlei bijzondere onderwerpen in verband met diverse onderzoekingen op cul tuurtechnisch gebied, waarbij genoemd mogen worden het werk van het Instituut voor Cul tuurtechniek en Waterhuishouding, voor Landbouwtechniek en Rationalisatie, en voor Landbouwbedrijfsgebouwen, de Stichting voor Bodemkartering en vele andere, die alle op hun speciale terrein onderzoekingen ver richten naast de eigen activiteiten van de Cultuurtechnische Dienst. Speciaal wordt hier aandacht besteed aan de ruilverkaveling in de tuinbouw en de moge lijkheden die ook op dit gebied bestaan. Het betreft hier altijd zeer dure verkavelingen met een gemiddelde investering van 7.500, per ha. Belangrijk is ook de landschappelijke verzor ging en de recreatie waaraan in het gehele kader van de ruilverkavelingsprocedure steeds meer aandacht moet worden besteed. Het werk in de diverse provincies komt in het volgende hoofdstuk aan de orde, waarbij het interessant is na te gaan hoe de verdeling over de provincies ligt en welke specifieke proble men zich daarbij voordoen. Het zou teveel ruimte vergen op al deze verslagen uitvoe riger in te gaan, maar gewezen moge worden op de vele andere soorten objecten waarmee de C.D. naast ruilverkavelingswerkzaamheden te maken heeft. We denken hierbij aan de watervervuiling in Groningen, de concentratie van waterschappen in Friesland, de waterbe heersing in Overijssel en Gelderland, de ge volgen van de uitvoering van het Deltaplan in Zuid-Holland en Zeeland en de voorbe reiding van het streekplan voor de Oostelijke Mijnstreek in Limburg, om maar enkele te noemen. Het jaarverslag besluit met een overzicht van de werkzaamheden van de Stichting Beheer Landbouwgronden. De activiteiten van deze stichting, die ten doel heeft gronden aan te kopen van op te heffen bedrijven in een ruil verkaveling teneinde deze te gebruiken voor saneringsdoeleinden, nemen een steeds gro tere omvang aan. Het aankopen van bedrijfs gebouwen van te verplaatsen bedrijven met het doel deze gebouwen weer door te ver kopen aan andere bedrijven met slechtere ge bouwen, dan wel om ze aan hun agrische bestemming te onttrekken of te slopen, maakt eveneens een belangrijk onderdeel van de taak van de S.B.L. uit. We hebben gemeend uitvoerig op de inhoud van dit jaarverslag te moeten ingaan, dat be trekking heeft op vele facetten van het grond gebruik in ons land en de wijzigingen die ten gevolge van de werkzaamheden van C.C.C., C.D., Herverkavelingscommissies en S.B.L. in de indeling van de gronden optreden, wat ook landmeetkundig vergaande consequenties meebrengt. Het verslag is als gebruikelijk toe gelicht met behulp van vele in kleurendruk uitgevoerde grafieken en kaarten, alsmede diverse foto's, waarbij die van de vroegere Ingenieur-Verificateur van de Ruilverkave lingsdienst, de heer J. J. Gorter, hier niet on vermeld mag blijven. M. L. V. Vrijwillige Ruilverkaveling, brochure, uit gave Nederlandsche Heidemaatschappij, Arn hem. Ruilverkaveling bij overeenkomst, brochure, uigave N. V. Grontmij, De Bilt. In de Ruilverkavelingswet zijn behalve voor schriften voor de wettelijke ruilverkaveling ook bepalingen opgenomen voor de ruilver kavelingsovereenkomst. Nu het na de aanneming van het Meerjaren plan voor Ruilverkaveling in de bedoeling ligt jaarlijks 40.000 ha af te doen en tevens bekend is welke gebieden niet direct voor ruilverkave ling in aanmerking zullen komen, is het van belang dat voor gebieden die buiten deze ge bieden vallen of waar met eenvoudige oplos singen volstaan kan worden, de mogelijkheid bestaat tot ruilverkaveling op vrijwillige basis

(NGT) Geodesia | 1961 | | pagina 12