^8 152 Regionale bijeenkomst te Utrecht op 25 mei 1961 Het verschijnen van het Rapport van Prof. Ir. G. F. Witt betreffende de toe passing van het ponskaartensysteem voor administratieve werkzaamheden in de Ruilver kaveling „Broekhuizen"' en de mededeling van de Minister van Financiën in de Memorie van Antwoord betreffende Hoofdstuk VII B Fi nanciën van de Rijksbegroting 1961dat bin nen afzienbare tijd dit systeem toepassing zal vinden bij de uitvoering van ruilverkavelin gen, waren aanleiding tot het organiseren van een studie-avond over „De toepassing van het ponskaartensysteem bij Ruilverkavelingen" te Utrecht. De leider van deze avond, collega M. L. Veen. kon namens het organisatiecomité, bestaande uit de collega's A. P. M. de Goede, N. Som en B. Disselhof, een 50-tal leden, abonnees en belangstellenden welkom heten. Ir. L. Aardoom, Wetenschappelijk ambtenaar le klasse aan de T.H. te Delft gaf een uiteen zetting over het gebruik van ponskaarten in het algemeen en de machines, die daarbij ge bruikt worden. Met behulp van dia's liet hij de aanwezigen kennis maken met: 1de ponsmachine, die op de gewenste plaat sen ponsgaatjes in de kaarten produceert: 2. de sorteermachine, die de ponskaarten in de gewenste volgorde legt; 3. de collator, die 2 groepen ponskaarten bij elkaar kan voegen of bepaalde kaarten uitsorteren; 4. de reproduceermachine, die alle of een ge deelte van de in een ponskaart geponste gegevens op andere ponskaarten kan over brengen: 5. de vertolker, die op de ponskaart in nor maal schrift afdrukt wat er in is geponst; 6. de administratiemachine, die de geponste gegevens in normaal schrift in de formu lieren afdrukt, waarbij de uitkomsten direct op het formulier worden vastgelegd (Totalen e.d.) 7. de rekenende ponsmachine, die berekenin gen (in dit geval schattingsberekeningen) uitvoert en de resultaten in ponskaarten vastlegt. Bij de op deze uiteenzetting volgende discussie kwam duidelijk naar voren hoe kostbaar deze apparatuur is en dat deze in het algemeen niet wordt aangekocht, maar gehuurd. Dit gebeurt vooral ook omdat door de snelle ontwikkeling de machines gauw weer verouderd zijn. Na een korte pauze was het woord aan Prof. Ir. G. F. Witt, die er op wees, dat het pons kaartensysteem in Zweden (sedert 1956), West-Duitsland, Finland en Oostenrijk reeds wordt toegepast bij ruilverkavelingen. In het algemeen echter alleen voor numerieke bewer kingen. Na de proef „Broekhuizen" zal dit jaar in ons land bij een drietal ruilverkave- ingen met een gezamenlijke oppervlakte van 15000 a 16000 ha dit systeem verder worden beproefd. i Met behulp van dia's gaf spreker enig inzicht in de wijze van toepassing, zoals dit bij de ruilverkaveling „Broekhuizen" is geschied voor het vervaardigen van: 1. het percelenregister; 2. de alfabetische naamlijst; 3. het register R1 4. de lijst van rechthebbenden; 5. de adressering van oproepingen voor de tervisielegging van de schattingsuitkom sten en de lijst van rechthebbenden, terwijl tevens getoond werd hoe de ponskaar ten gebruikt kunnen worden voor: a. de samenstelling van de leggerextracten; b. de stemmingslijst; c. eventuele oproepingen voor de stemming, tevens stembiljet zijnde. Ook de ponsdocumenten, dat zijn de stukken die dienen voor het verzamelen van de ge gevens die geponst moeten worden, zoals het numerieke ponsdocument, het alfabetische ponsdocument, het ponsdocument voor de waardeberekening en de diverse types ge bruikte ponskaarten, als voorbereidingspons kaart, naamponskaart (voor de vermelding van alle gegevens van één eigenaar zijn 4 kaarten nodig), de perceelponskaart, ver schenen op het scherm. Bij de samenstelling van de diverse formulieren worden deze kaarten volgens bepaalde systemen samen gevoegd en afgedrukt. Aandacht werd vervolgens geschonken aan de coderingen. Daar voor het ponsen van een cijfer slechts één en voor een letter twee pons gaatjes nodig zijn en verder de ruimte beperkt is, verdient het aanbeveling de regelmatig terugkerende gegevens met cijfers aan te duiden. Zo wordt de naam van de gemeente aangeduid met twee cijfers, bijv. Broekhuizen: 01, Sectie A: 1, zodat de totale aanduiding wordt 01.1. Evenzo worden de zakelijke rech ten gecodeerd: volle eigendom 00; Blote eigendom: 01; Hypotheek: 50; enz. De varianten van het eigendomsrecht hebben in de eerste positie steeds een 0. Ook de ge- bruiksbestemming wordt op een soortgelijke

(NGT) Geodesia | 1961 | | pagina 22