153 wijze aangeduid met bijv. IS voor bouwland met huis, 35 voor grasland met huis, 78 voor bos met huis. De 8 geeft hier dus steeds de bebouwing met een huis aan. In de op de lezing van Pro/. Witt volgende discussie werd nader ingegaan op de wijze van stemming voor ruilverkaveling. Bij toe passing van het ponskaartensysteem is het namelijk mogelijk schriftelijk te laten stemmen met verzekering van de geheimhouding. De proeven zijn alle genomen met het I.B.M.- systeem. Een proef met een ander systeem zou opnieuw veel voorbereiding vergen, het geen nog meer tijdverlies en achterstand zou betekenen. Beter is het nu eerst te starten en dan eventueel later nog eens een andere proef te nemen. Al was de medewerking niet altijd even groot en al zijn er van verschillende zijden nog wel bezwaren tegen sommige gedeelten van het rapport, spreker is er van overtuigd, dat het ponskaartensysteem er zal komen, ook al zou dit duurder zijn dan handwerk. Ook de tijdwinst en de tijdgeest spreken hierin een woord mee. Op een vraag of andere instanties ook reeds administratief-kadastrale gegevens mecha nisch verwerkten, antwoordde de spreker, dat de Nederlandsche Heidemaatschappij reeds enkele jaren Waterschapsleggers met dit systeem vervaardigt en ook de aanslagbiljet ten mechanisch uit de ponskaarten afdrukt. Zij zijn hier al verder mee dan wij, aldus Prof. Witt. Voor hen, die zich willen verdiepen in het besproken onderwerp, stelde spreker enkele exemplaren van zijn in de aanhef van dit ver slag genoemde rapport ter beschikking. Collega Veen sloot met een woord van dank aan de sprekers, het voorbereidingscomité en de bezoekers deze zeer qeslaaqde bijeenkomst. A. P. M. d. G. Het eerste N.G.L.-congres In aansluiting op de korte aankondiging in het vorige nummer van Geodesia, richten we nu de aandacht van onze leden, abonnees en be langstellenden op ons eerste congres te Delft op 13 oktober a.s. Dit congres zal gehouden worden in de Stads- doelen van Delft, de grootste en meest gerief lijke vergaderruimte ter plaatse. Gerieflijk niet alleen vanwege die meer dan 900 com fortabele zitplaatsen, maar óók wegens de passende gelegenheid die daar is om tijdens de pauzes de inwendige mens te versterken en het nodige en zeer begeerde contact te leggen met collega's uit andere diensten of uit andere landsdelen. De opzet is dus zodanig, dat niemand zich zorgen behoeft te maken over de outillage van dit eerste congres. Integendeel: het be stuur wil hiermee een goede start maken en kan met een goed geweten allen hartelijk uit nodigen het congres bij te wonen. Wat de kosten betreft: er komt een regeling waarbij in Nederland wonende leden worden tegemoet gekomen in de reiskosten, met dien verstande dat voor de leden die uit ver afge legen plaatsen komen het N.G.L.-bestuur een deel van de reiskosten voor zijn rekening neemt. Hierover en over andere zaken betreffende het congres leest u meer in het volgende nummer van Geodesia. Daarbij hopen we dan ook het lezingen-programma in bijzonder heden te kunnen doorgeven. De congres-commissie, E. Draisma Ing. J. F. Cock M. Rijsdijk Correspondentie-adres t.n.v. eerstgenoemde: Kanaalweg 3B, Delft. Jaarverslag 1960 H.T.S. Utrecht Verschenen is het jaarverslag 1960 van de H.T.S. te Utrecht (met afdelingen voor bouwkunde, weg- en waterbouwkunde en landmeetkunde), vastgesteld in de bestuurs vergadering van 28 februari 1961. Hieronder volgt een beknopt overzicht van de belangrijke inhoud. De in het verslagjaar overleden bestuursle den H. D. Slagmolen en ir. C. Teilegen wor den herdacht. De invoering van de afdeling landmeetkunde op de school en de grote ver bouwing van 1953/1954 waren ingrijpende wijzigingen, welke onder leiding van ir. Tei legen en met diens grote medewerking tot

(NGT) Geodesia | 1961 | | pagina 23