ALGEMENE GEODESIE I door H. van der Kooij, landmeetkundig ambtenaar van het Kadaster te St. Maartensdijk; licentiaat filosofie. Wanneer men veertien dagen met vakantie gaat en een tomaat in de kelder laat liggen zal men deze bij zijn terugkomst begroeid met schimmels terugvinden. Wanneer men voldoende distantie in ruimte en tijd van onze aarde neemt doet zich een analoog schouw spel voor: In onze verbeelding zien we hoe de aarde uit de zon werd geslingerd. De gloeiende druppel nam de bolvorm aan en koelde snel af. Ze kreeg witte poolkappen en werd groen langs de evenaar. Dieren kropen over haar oppervlak en even later liep Adam rechtop door de bossen. De verspreiding van de mens over de aarde (een bijzonder geval van de diergeografie) is nog steeds vergelijk baar met elkaar beconcurrerende schimmel cultures. Het onderscheid met de schimmels op een tomaat is wel, dat de mens een inzicht heeft in de totale structuur van zijn woonoord. De aarde is door de homo sapiens gemeten en in kaart gebracht. Deze wetenschap ontstond aanvankelijk doordat de mens zocht naar ge schikte geografie om veldslagen te leveren. Anderzijds ontwikkelde de cartografie zich uit de noodzaak van zeevaart en exploratie, regeling van waterstaat, eigendom enz. In hoog ontwikkelde maatschappijen met een sterke taakverdeling zien we dus geodesie ontstaan. Niet iedereen beoefent de geodesie; de maatschappij heeft dit aan enkelen gede legeerd. De resultaten sijpelen evenwel door, en zo heeft vrijwel iedereen van onze globe een globale kennis. Wat is geodesie? De geodesie (van gè aarde en daiein verdelen) is een onderdeel van de geonomie of wiskundige aardrijkskunde. Deze heeft meerdere delen. De geologie beschrijft de op volging der aardlagen (het verticale relief). De geografie beschrijft de ligging van punten in de ruimte naast elkaar (horizontale plas tiek). De geofysica onderzoekt het ontstaan en worden van beide en de paleologie haar ontwikkeling in de tijd. De geodesie bestu deert de aarde in haar kwantitatieve eigen schappen (vorm, onderlinge ligging van pun ten). Zij beperkt zich tot de tegenwoordige tijd, en probeert een momentopname te geven die zo zuiver mogelijk is. Het woord voor aardmeting (geometrie) dekt thans de rui mere betekenis van wiskunde. Wat is algemene geodesie? Wanneer men zich zet om een algemene geo desie te schrijven dan kan men twee kanten uit: Men kan zo geodetisch schrijven dat het resultaat niet algemeen meer is, of zo alge meen dat het geen geodesie meer is. Nu is wetenschap kennis van het algemene. Van het enkelvoudige is geen systeem van regels mogelijk. De geodesie is dus geen wetenschap aangezien zij de eenmalige verschijningsvorm van de aarde tot voorwerp van onderzoek heeft. Wat echter van nature enkelvoudig is bevat het algemene door de geest. In de geo desie is dus zoveel algemeens als er mentaals in verborgen ligt. Dit bepaalt ons standpunt. De geodesie zal hier behandeld worden als onderdeel van de wijsbegeerte. De filosofie is naar het woord van Hegel de „denkende Betrachtung der Gegenstande". Wijsbegeerte heeft kennis van het universum tot doel, en geodesie kennis van de zandkorrel in de ruimte, die we aarde noemen. De hier gevolgde werkmethode is dus synthetisch. Er zal eerder worden nagegaan waar de geode sie een onderdeel van is (nl. de natuurfiloso fie) dan uit welke delen zij bestaat. Geodesie is een bijzonder geval van de ontmoeting tus sen mens en kosmos, tussen geest en natuur. 133

(NGT) Geodesia | 1961 | | pagina 3