literatuuroverzicht 178 Eigenlijk worden alleen zaken zintuiglijk waargenomen, hun relaties niet. Deze zijn een toevoeging onzerzijds. Alle metingen van lengte, tijd en massa zijn volgens Einstein re latief; zij zijn slechts juist in betrekking met het bewegingsstelsel waarin zij gedaan wor den. De berekening van de afstand tussen twee punten met invoering van een vierde coördinaat, de tijd-as, heeft tot gevolg dat de tijd-ruimte licht gekromd is. Een gravitatie- veld is manifestatie van deze ruimtekromming. De ruimte in de omgeving van een zwaar li chaam zou dus niet-Euclidisch zijn. Uiteraard is de ruimte nooit Euclidisch geweest, maar onze wijze van voorstellen. Het denken in maat en getal (de wiskunde) is een vertaling van de ruimte in distincties die uit de mens stammen. (Wordt vervolgd) In Mitteilungsblatt, Mai 1961 (van de Bund der Öffentlich bestellten Vermessungsinge- nieure) herdenkt W. Schafer de op 1 april jl. overleden Regierungsdirektor Dr. phil. Heinrich Röhrs, leider van de Duitse Katas- ter- und Vermessungsverwaltung Bremen en voorzitter vair de Duitse vereniging voor het Metwezen. Dr. Röhrs was de ziel van de Duitse Geodetencongressen in Berlijn, Stutt gart, Trier en Bremen. Vooral de opbouw van Bremen, ook in kadastrale zin, had zijn voortdurende aandacht. Hij doceerde aan de Technische Hogeschool te Hannover de ruim telijke ordening en techniek en organisatie van het meetwezen. De bespreking van onteigeningsvoor schriften in de wet on de Bun- de s b a u wordt voortgezet. In dit nummer zijn verscheidene nieuwe wet ten, verordeningen en besluiten (op de grond, het rechtsverkeer van onroerend goed, de be lasting op bouwland betrekking hebbende) opgenomen. Aan de opsomming van voordrachten voor het Geodetisch Colloquium van de universi teit van Bonn ontlenen wij (2 juni): Dr.-Ing. Osthof[ over ,,D ie Automatisierung vermessungstechnischer Be- rechnungen durch das elektri sche Datenverarbeitungssys- tem IBM HOI, 23 juni; Vermessungsrat Nodmann over; Planung i m L a n d- lichen Raum' en Dr. lng. Blaschke, mi nister voor Verkeer: Ne ue V erfahren der Ba u vermess ung und elek tronische Datenverwertung beim Strassenbau. Zoals men ziet, staat ook hier automatisering van de arbeid in het middelpunt van de be langstelling. Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde Het juninummer bevat een artikel van N. D. Haasbroek over De grafische metho de Leenhouts-De Groot toege past op de bepaling van de coör dinaten van een dubbelpunt uit overtallige waarneming. Dr. A. de Leeuw schrijft over Problemen van Belgisch Ruilverkaveling s- recht. Een zeer interessant artikel is dat van Ir. J. A. C. E. van Roermund over Eennieuwe methode van kaartvervaardi- gingbijdeTopografischeDienst in Nederland. Dit is een vertaling van een voordracht tijdens de „Zweiter Interna- tionaler Hochschulkurs für Kartografie" te Bern 1960, aangevuld met de nieuwste ont wikkeling op dit gebied. Uitvoerig wordt uit eengezet hoe vroeger de topografische kaar ten werden vervaardigd, welke proeven wer den genomen voordat men overging tot het huidige graveersysteem en hoe dit wordt toe gepast. Voor- en nadelen van oude en nieuwe systemen worden duidelijk en overzichtelijk uiteengezet. Thierry vertelt over Nederlandse standaardmeters naar aanleiding van de nieuwe definitie van de meter, zoals deze op een internationale conferentie te Parijs in oktober 1960 is vastgesteld. M. L. V. Cultuurtechnisch Tijdschrift Van bovenvermeld tijdschrift verscheen het eerste nummer van de eerste jaargang. Het wordt uitgegeven door de Vereniging van Middelbaar Technisch Personeel van de Cul tuurtechnische Dienst en verschijnt zes keer per jaar. De abonnementsprijs bedraagt 7,50 per jaar. Het adres is zowel voor redactie als administratie: Maliebaan 21, Utrecht. Ir. S. Herweijer, Directeur van Cultuurtech-

(NGT) Geodesia | 1961 | | pagina 22