Het komende CONGRES 181 De voorbereidingen voor het eerste NGL- congres verlopen naar wens. Wij verheugen ons zeer over de bereidwilligheid waarmee een aantal bij uitstek deskundigen ons tege moet zijn getreden bij onze pogingen de con gres-bezoekers zoveel mogelijk een afgerond geheel aan te bieden rondom het onderwerp Luchtkaartering. Het is als het ware een foto-mozaïek geworden, bestaan de uit zeven opnamen. De verhandelingen zullen slechts kort zijn en zo goed mogelijk op elkaar afgestemd tot een samenhangend geheel dat vooral gericht is op de praktijk. Collega H. Meyer, Ing., Landmeetkundig Hoofdambtenaar bij de afdeling fotogramme- trie van de Meetkundige Dienst van de Rijks waterstaat, zal de spits afbijten, door te star ten met een causerie, waarin het didactische element overheerst. Hij zal ons meenemen langs de weg die het beeld op het negatief aflegt naar zijn bestemming: de kaart. Daar op aansluitend wordt een beschouwing gege ven hoe in het algemeen, hier te lande, een luchtkaartering wordt opgezet, voorbereid en uitgevoerd. De heer W. L. Lievaart, civiel landmeter, in genieur bij de Landmeetkundige dienst van de Gemeente Rotterdam, hoopt een korte uit eenzetting te geven aan de hand van con crete, recent uitgevoerde opdrachten over de voorbereiding in het terrein, de ter- restrische grondslag en de paspuntbepaling. De heer C. Sprenger, Navigator bij de N.V. KLM-Aerocarto, zal ons daarop een inzicht geven in de problemen waarvoor de man die de luchtfoto's moet maken, zich gesteld ziet. Over de vraag welke betekenis een fotogram- metrisch tot stand gekomen kaartering voor de Kadasterman heeft of zou kunnen hebben zal de heer Ir. C. W. Moor, Hoofdlandmeter van het Kadaster te Rotterdam, ons het een en ander, ook weer aan de hand van recente praktijk-voorbeelden, uit de doeken doen. Het Hoofd van de Landmeetkundige Dienst van de Gemeente Rotterdam, Ir. R. Rienks, hoopt een paar actuele vragen te beantwoor den. Onder meer de vraag: Waarom ten be hoeve van stads-uitbreidingsplannen kaarten uit luchtfoto's? U zult hier de vraag willen stellen hoe het komt dat de Rotterdammers zulk een groot aandeel in dit geheel hebben toegewezen ge kregen. Wel, wij zijn als vanzelf hier naar toe gestuwd geworden. Ten eerste heerst er rondom deze wereldhaven nummer twee een koortsachtige bedrijvigheid op het gebied van het landmeten en kaartenmaken. Ten tweede wordt er zowel door het Kadaster als door de Gemeentelijke Landmeetkundige Dienst op grote schaal gebruik gemaakt van de lucht foto. Ten derde constateerden wij tussen deze instanties een uitstekende vorm van coöpera tie en op elkaar ingespeeld zijn. Daar wij dit laatste ook moesten hebben voor ons congres menu van lezingen, kwamen wij er als vanzelf toe te streven naar dit geheel van sprekers en onderwerpen. Aan het slot hoopt Ir. A. van der Weele, het Hoofd van de Meetkundige Dienst van de Rijkswaterstaat, als „toetjedoor een kort speechje, zo van vijf tot tien minuten, onze blik voorwaarts te richten rondom de vraag: waar loopt deze techniek in de komende jaren op uit? Hij zal ons, en met name de jongeren onder ons, ongetwijfeld stimuleren en inspi reren in het streven om „bij de tijd" te blijven in ons vak, waarin de technische ontwikkeling nog bij lange na niet tot stilstand is gekomen. Wat de aanvangs- en sluitingstijden betreft stellen wij ons voor dat de deuren om negen uur opengaan, waarna ruimschoots gelegenheid geboden wordt om door een, door het NGL-bestuur aangeboden, kopje koffie op verhaal te komen en vrienden en collaga's te begroeten of er mee kennis te ma ken, want om half elf gaat de voorzitter het eigenlijke congres openen. Voor de middag pauze zal anderhalf uur worden uitgetrokken. Zij die Delft willen bezichtigen, kunnen dat doen en anderen kunnen zich scharen aan een in de foyer van de Stads Doelen aangerichte gemeenschappelijke koffietafel. Het streven is het congres om vijf uur te beëindigen. Voor het overige verwijzen wij naar inliggen- de uitnodiging met aangehechte inschrijvings- kaart, met het collegiale verzoek deze zo spoedig mogelijk in te vullen en op te styren naar het correspondentie-adres: Kana&lweg 3 B te Delft. De Congrescommissie

(NGT) Geodesia | 1961 | | pagina 25