KARTOGRAFIE (VI) Uit de Geschiedenis der In een sierlijk vignet wordt door B. van 't Hoff mededeling gedaan van het ontstaan van dit aantrekkelijke kaartblad van Holland (met gebruikmaking van andere door hem verbe terde kaarten), uitgegeven door Willem Jansz., die zich sinds 1621 Willem J(ansz.) Blaeu noemde en woonde „in de Sonnewijzer op 't Water" Damrak te A'dam). 159 door W. Koopmans, oud-ambtenaar van het Kadaster. Uit de perioden die wij in vorige artikelen be spraken, hebben wij maar enkele van de vele documenten voor het voetlicht gebracht. Dat is nu eenmaal het bezwaar van een tijdschrift artikel. Evengoed echter zijn de carta mariana van Portugal (1504), de wereldkaarten van Descallier (1505), Gaultier (1512), Ribero (1529), en vele anderen een nadere bespre king ten volle waard. In de 16e eeuw, waarin één van de meest be kende Nederlandse kaartenmakers, Gemma Frisius 1508 1555) meewerkte aan de po pularisering van de driehoeksmeting door het uitgeven op 25-jarige leeftijd van zijn landmetersboek, deed de kartografie opnieuw een sprong vooruit. Ook in dit tijdschrift, le jg., nr. 4, blz. 71, wees de heer P. S. Teeling hierop terloops in zijn artikel ,,Kaartenmaken, drie eeuwen geleden" Deze Frisius gaf tevens een wereldkaart uit, waarop alle ontdekkingen in Oost- en West- Indië voorkomen. Hij maakte gebruik van de stereografische projectie (1540). Al waren dan de beginselen van deze kaartprojectie al heel lang geleden ontwikkeld, toepassing had den zij niet of weinig gevonden. De ontwikkeling van de kartografie werd mede sterk bevorderd door de vele ontdek kingsreizen. Voorzover dit betrekt de ontdek king van de Amerika's, kan men de voortgang aflezen van de nog bestaande kaarten. De evolutie eindigt met het jaar 1570, toen Ortelius' ,,Theatrum or bis" verscheen, de oudste „moderne atlas waarover wij be schikken. (Een goede afdruk vonden wij op plaat XLVI, groot formaat, in de Nordens- kiöld-atlas), Ook hij maakte gebruik van de reisbeschrijvingen van Marco Polo. Vóór de publikatie van Abraham Oertel Ortelius) van Antwerpen, met uitzonde ring van enkele als b.v. de zeldzame collectie van Lafreris, waren de kaarten bijna steeds afzonderlijk gedrukt, of opgenomen in weten schappelijke werken van zeer uiteenlopende aard. In de kaartenverzameling Moll in de Univer siteitsbibliotheek te Utrecht troffen wij o.m. ook aan een kaartreproduktie 1951 van een origineel uit het Geografisch Instituut aldaar van 1608. Ook aan het samenstellen van deze 17e eeuw- se kaart zijn geen opnemingen voorafgegaan. Alle kaarten van ons land van einde 16e eeuwbegin 17e eeuw hebben als grondslag de kaart van Jacob van Deventer, op last van de Staten van Holland in 1542 gedrukt.

(NGT) Geodesia | 1961 | | pagina 3