tino met hulp van een begeleidende brief kan worden vastgesteld. In de andere gevallen kan men er slechts naar raden. Toen Duitsland op kartografisch gebied gro tere betekenis had gekregen, behield het zeker een halve eeuw zijn toonaangevende plaats. De vier zeereizen van Amerigo Vespucci wer den in een Latijnse versie al spoedig uitgege ven samen met een ,,Cosmogra[phiae Intro- ductio van Martin Waldseemiiller, die in 1507 de naam „Amerika" voorstelde. De kaarten, die in dit deel van de 16e eeuw naar Italië kwamen, vinden ook spoedig hun weg naar Duitsland. Dat gezamenlijke kaart werk bundelt men dan onder de naam Lusi- tano-Germaanse kartografie. De eerste was die van Waldseemiiller, vervaardigd voor de eerste druk van genoemde Introductio. De prototypen van deze serie zijn verdwenen; on der de er van afgeleide typen zien wij duide lijk de aardrijkskundige evolutie afgetekend. Zij onderscheiden zich door de figuratie. Wij hebben de voornaamste op de volgende bladzijde opgenomen. Type I (hier niet af gebeeld) is vertegenwoordigd door de kaart Kunstmann 2 als oudste specimen (geen N.W.-vastelandgebieden, wel W.-Indië met Cuba; tussen Brazilië en Venezuela een grote breuk aan de N.-kust van het zuidelijk vaste land); type II heeft die breuk niet; Cuba heet Ilha Yssabella; Groenland is een uitgestrekt schiereiland (Cantino-kaart); Type III ver- schilt van II voor wat betreft de N.W.-vaste landgebieden, die 5° verder strekken en meer namen bevat (voorbeelden zijn er niet meer); type IV toont een meer uitgewerkte kustlijn van het N.O.-vasteland (specimen: de planis- feer van Nicolay de Canerio van 1504 en enigszins de globe van Schoner van 1515). Type V tenslotte heeft legenda's en algemene opschriften nog al verschillend van IV en een ononderbroken kustlijn voor de Amerika's OrcelutKj drrilèen t<,C SB 162 Kaart van Martin Waldseemül)er(?) van 1509. Soortgelijke vormen van het globe-type kozen Casper Vopell (1543) en Demonchet (1552). De naam „America" komt hierop voor. (Cliché Report Smithonian Inst. 1894.)

(NGT) Geodesia | 1961 | | pagina 6