Landmeetkundige Negentien jaar later vond hij langs empirische weg de oplossing van de problemen, die hem bezwaarden. Zijn projectie was de eerste, ,,in which the parallels were represented by a series of parallel straigt lines spaced at distan ces which increased towards each pole in pro portion to the lengthening of the parallels with reference to the equator"Dat was de clou. Dat had hij nodig om zijn cylinderpro- jectie de eigenschap van conformiteit te geven, en in conjunctie met de meridianen getekend als rechte lijnen kreeg hij zo een juiste afte kening van de landvormen, hetgeen nu alge meen als noodzakelijk wordt beschouwd voor zee- en luchtnavigatie. Ook in verband met de nieuwe en wetenschappelijke projectieme thode mag men Gerard Kremer, die wij graag tot onze beroemde landgenoten rekenen (zijn directe voorouders immers woonden bij Sit- tard), gerust de vader van de moderne karto- grafie noemen. Ook wordt hij wel een Vla ming genoemd, omdat hij daar zelf altijd woonde, terwijl hij volgens weer anderen een Duitser van origine zou zijn. De kaart van 1569 was het begin van de hervorming der wetenschappelijke kartografie (V. Raems- donck). Zijn constructie is tot op heden te vinden in elke atlas in onze landen, in Ame rika en op vele andere uiteinden van de we reld. Hij was een bescheiden en arbeidzaam genie, die de grote zeevarende naties door zijn oeuvre aan zich verplicht heeft. Mercator voerde tevens het woord „atlas'' in. Met Ortelius 15271598), de man van de wereldatlas 1570 „Theatrum Orbis Terra rum'' was Mercator de eerste werkelijk we tenschappelijke kartograaf. Mej. C. A. C. Best heeft in de vakorganen VTAK van nov. 1951 en jan. 1952 over de mercatorprojectie en de universal transverse mercatorprojectie geschreven. Kortheidshalve verwijzen wij naar deze artikelen. KLM AEROCARTO n.v. 165 De fantastische tekeningen op het kaartwerk worden meer en meer vervangen door zake lijke kaarttekens, hoewel de koppen nog steeds de allegorische voorstellingen en de breedsprakige opschriften blijven behouden. Dat zien we trouwens ook in de 18e en 19e eeuw nog veel. Het sluitstuk van ons zesde artikel over kar tografie (afgebeeld op blz. 164) is een ge deelte van de kaart van Anthony Jenkinson, die in 1557 naar Moskou reisde en de vol gende jaren langs de Wolga voer naar de Caspische Zee en naar Bokhara. Deze kaart zou reeds in 1562 te London zijn uitgegeven, maar wij kennen haar uit de door ons ge noemde Theatrum Orbis Terrarum, door Or telius gepubliceerd in 1570. In het volgende artikel nog iets over de nieuwere tijd. in het bezit van de diploma's P.B.N.A. I en II landmeetkunde, tien jaar alge mene praktijk, waarvan drie jaar in de tropen voor de landmeetkundige werk zaamheden bij de bouw van een spoor weg, haven en voor exploratie-doeleinden zoekt een hem passende werkkring. Br. onder nr. 485. Roemer Visscherstraat 48, Arnhem SCHIPHOL-AMSTERDAM Luchtfoto's, getekende kaarten Fotografische overzichten en plattegronden LITERATUUR: S. Ruge, art. over Kartografie van N.-Amerika in: Annual report of the Smithsonian Institution, Gov. Printing Office, Washington 1896. Frans v. Wieser, Die alteste Karte mit dem Namen America (1507) und die Carta Marina vom jahre 1516 des Martin Waldseemiiller. Dr. Richard Hennig, Terrae Incognitaae, dl. IV. ]omard. (Monuments) Carte marine du XlVe siècle provenant d'une ancienne familie Pisane. J. Lelewel, Atlas zur Geschichte der Geographie in Mittelalter. August Wolkenhaucr, Sebastien Münsters handschrift- liches Kollegienbuch aus den Jahren 1515—1518 und seine Karten in: Abh. der Kön. Gesellsch. d. Wiss. zu Göttingen, Phil.-Hist. Klasse, Band XI, nr. 3, Berlin 1909. Dr. J. v. Raemsdonck, Gérard Mercator, Sa vie et ses oeuvres, St. Nicolas 1869. August Wolkenhaucr, Leitfaden zur Geschichte der Kartografie, 1895. R. A. Skelton, Explorers' Maps, London 1958. Henry Hennisse, Bibliotheca Americana Vetustissima (A description of works relating to America published between the years 1491 and 1551, New York 1866).

(NGT) Geodesia | 1961 | | pagina 9