Wij kregen een lagere plaats op de ranglijst. De kaarten die in opdracht van de Hoog heemraden van Delfland vervaardigd werden herinneren ons ook nog aan die calligrafen- tijd, maar deze moet men toch eigenlijk anders (zakelijker) bekijken. Het kwam hier immers voornamelijk aan op een nauwkeurige voor stelling van de bodem. Ook de lange lijsten met astronomisch bepaalde punten ,,zur siche- ren Stabilisierung derGeographie angegeben" op Doppelmayr's wereldkaart van 1733 doen zakelijk aan Johann Gabriel Doppelmayr was medewerker van Homann; hij maakte tussen 1728 en 1736 ook globes). De wiskunde treedt steeds meer op de voor grond bij de bewerking der kaarten. De nauwkeurigheid van de kartografische werken wordt, mede daardoor, sterk vergroot. In Frankrijk zagen de kopstukken de gebre ken bij het kaartenmaken eerder dan men die in Duitsland zag. Met Cassini's tafels van 1661 (Jupiter) werd een middel tot nauw keuriger astronomische meting aan de hand gedaan. In 1679—1681 legde men met behulp van die tafels de plaats van verscheidene Franse objecten vast. Toen in 1699 de eerste landkaarten van Nico las de Fer en De l'Isle verschenen, was er een geweldig werk volbracht. (Van De Fer kwam in 1708 uit ,,Les costes de France'' in 500 bladen. Zijn atlas van Vlaanderen kwam eerst na zijn dood in 1722 op de markt.) Nog meer respect dwingen de resultaten van de geweldige triangulatie van Frankrijk door Jacques en César Cassini 17501793) af. In deze periode van toenemende nauwkeurig- 237 Allegorische voorstelling op een door Nederlanders vervaardigde kaart van 132 x 62 cm uit de collectie Moll, jaar 1784. Op deze kaart zijn ook aan de onderkant tekeningen aangebracht, o.m. 2 figuren bij een strijdwagen, die een kaart bestuderen, terwijl zij deze uitgerold voor zich houden. Op de grond oorlogsattributen, die de bestemming aanduiden: een oorlogskaart van Rusland (Imperii Russici). Het vignet is gefotografeerd op de helft van de ware grootte. De schaal van de kaart met een goed gradennet is: 525 milliaria Germ. (75 Russ. werst.) lYi cm.

(NGT) Geodesia | 1961 | | pagina 13