bestond en voor de overige 82,8 deze grondslag in zeer korte tijd uit de grond ge stampt moest worden: de grondbelastingen zouden nl. m.i.v. 1 januari 1865 worden ge heven. Dit zo snel moeten werken heeft van zelfsprekend tot gevolg gehad, dat het wel eens gegaan is ten koste van de kwaliteit, maar „Der Grundsatz Benzenbergs, dass die Hauptsache beim Kataster sei, dass es fertig werde, ist damals uneingeschrankt befolgt worden". De meetkundige grondslag was zwak. In 1872 zowel als later in 1934 is de mogelijkheid deze grondslag te verbeteren niet aangegrepen. H. Stolberg beschrijft de „Einrich tun g und Führung der Kaufpreis- sammlung mittels Schlitz- lochkarten" in Berlijn. Duidelijke, schematische tekeningen laten zien hoe m.b.v. naalden bepaalde ponskaarten uit de serie worden uitgeschift. H. Meyer geeft een aanvulling „Zielpunktzentrie run gen mit Rechenprobe" op een in het A.V.N. 1959 gepubliceerd artikel. Nr. 6, juni 1961. Dipl.-Ing. E. Lammerhirt geeft een interessante bespreking van de veelhoeksmeting in Hamburg en omgeving m.b.v. een vrij-hangende 100 m-stalen meet band, waarbij zeer goede resultaten zijn ver kregen. H. Stolberg besluit z'n artikel, hoe in Berlijn de gegevens over ligging, waarde, be bouwing enz. van percelen worden geadmini streerd m.b.v. ponskaarten. Dr. R. Schupp wijst op de veranderingen die een ver nieuwing van het Bundesfernstrassengesetz ook voor de landmeetkundige vakman met zich meebrengt. Ing. P. Löbel geeft nog enige aanvullingen op het artikel ,,Z ur Berech- nung von Polygon netzen" in de 2de aflevering van deze jaargang. C. A. C. B. Der Fluchtstab, nr. 3/4, maart/april 1961. Karl Knoth besluit zijn artikel over „D a s Bundesbaugesetz, terwijl Dipl.-Ing. E. Jacobs bespreekt in welke opzichten de land meetkundige diensten met deze nieuwe wet te maken hebben. Voorts vervolgt Dipl.-Ing. E. Jacobs zijn artikelenserie over de nieuwe formulieren voor trigonometrische en veel hoeksberekening. J. Heyink geeft een eerste artikel over de verkenning en de opzet van een net van vaste punten. C. A. C. B. 243 Personeelsvoorschriften. Deel XVIII der Fiscale Encyclopedie. Supplement 18. Prijs 11,95. Llitgave van de N.V. Uitgevers Mij. JE. E. Kluwer te Deventer. Zo juist is verschenen Supplement 18 op de Personeelsvoorschriften, waardoor dit boek werk, bewerkt door P. H. Pesman, Hoofd inspecteur van 's Rijks belastingen en A. Bou- man, Referendaris aan het Ministerie van Financiën, tot 1 april 1961 is bijgewerkt. Het supplement bevat wijzigingen van ver schillende artikelen der Ambtenarenwet 1929 (16 blz.), van het Algemeen Rijksambtena renreglement (50 blz.), van het Ambtenaren reglement Belastingdienst (70 blz.), van de Instructie Rijkscursussen, het Arbeidsover- eenkomstenbesluit, de Instructie Meetarbei- ders en de Pensioenwet 1922. De chronologische tafel van in het boekwerk opgenomen en aangehaalde wetten, Konink lijke Besluiten, Resoluties enz., benevens het alfabetisch register, is vernieuwd. Vooral voor rijksambtenaren van de Land meetkundige dienst, van de administratie van Hypotheken en Kadaster en de Belasting dienst zijn de Personeelsvoorschriften onont beerlijk. Ook voor vele anderen echter is dit met zorg samengestelde naslagwerk van be lang. Mitteilungsblatt, orgaan van de Duitse Bund der Öffentlich bestellten Vermessungsinge- nieure BDVI, Heft 6 van juni 1961 bevat o.m. het verslag van de jaarvergadering in mei jl. te Westerland/Sylt, waarin vooral uitkomt dat algehele overeenstemming tussen de Duitse staten over het meetwezen niet is be reikt, met als onmiddellijk gevolg, dat ver schillende Lander een voor hun deel passen de wetgeving gingen ontwikkelen Baden- Württemberg, Niedersachsen)welke wetge ving nogal veel kritiek ontmoet. Verder lie pen de besprekingen vooral over de tarieven. Mededeling werd gedaan over de oprichting der Vereniging van Duitse Diplom Inge- nieure. Het artikel over Die Enteignungs- vorschriften des Bundesbau- gesetzes wordt voortgezet. In de rubriek „Wetten en besluiten" is de tekst van enkele nieuwe besluiten omtrent de bouwlandbelasting opgenomen. In Heft 7 (juli 1961) wordt in de artikelen serie over onteigening Die E n t e i g- nungs-Entschadigung im Bun desbaugesetz aan de orde gesteld. De

(NGT) Geodesia | 1961 | | pagina 19