schrijver G. laat uitkomen, dat onteigening geen middel is om de vermogensverhoudin gen te verschuiven. Naar zijn mening moet dit proces aan de onteigenden voordeel noch nadeel brengen. In een bijdrage over Aan stelling van deskundigen voor landmeetkundige aangelegen heden bespreekt S. de bedoelingen van de wetgever, zoals die in de Bundesgesetz van 1960 en in een verordening van Nordrhein/ Westfalen Über Zustandigkeiten auf dem Gebiet des Sachver- standigenwesens 1961 zijn vastge legd. In verschillende uiteenzettingen wordt stel ling genomen tegen een deze maand uitge vaardigd Vermessungsgesetz van Baden- Württemberg, in welke wet de positie van de particuliere landmeter naar het oordeel van deze groep niet naar waarde wordt geschat. Men noemt deze wettekst een ,,Eskapade", een „Misgriff, der keine Nachahmung finden wird". W. K. Dr. F. C. J. Nuyens, Leiding geven in deze tijd. Uitgeverij het Spectrum, Utrecht/Ant- werpen. 1960. 117 blz. Geen prijs genoemd. In de serie „Mens en Medemens", aspecten der sociale werkelijkheid, verscheen boven genoemd boekje, dat ontstaan is uit cursus sen, voordrachten en discussie-bijeenkomsten, die de schrijver gehouden heeft voor groepen van het hoger-, midden- en lager kader van de Staatsmijnen in Limburg. Gedeelten van de inhoud verschenen reeds in tijdschriftvorm. Naar mijn mening zullen ook onder de lezers van Geodesia velen zijn, die het indringende betoog van Dr. Nuyens gaarne in zich willen opnemen. Hij behandelt achtereenvolgens het erfelijk en persoonlijk leiderschap, het dienend leider schap, het geheim van de ideale leider en van de vele facetten van dit onderwerp, o.m. de kunst van het prijzende woord, de belangstel ling, besluitvorming, de kunst van het luiste ren en de interpretatie, het voorbeeld en de correctie en eindelijk het gelukkige verschijn sel van de sociale vooruitgang naast de gewel dige technische vooruitgang. Lees het, 't zal u bevallen! Geodeticky a Kartograficky obzor, nrs. 18/1961 (formaat 20i cm bij 29-J cm; 26 blz. per nummer). Van dit Tsjecho-Slowaak- se maandblad ontvingen wij de nummers tot september 1961. Elk nummer bevat, naast de vakartikelen, een uitgebreide lijst van vak boeken en artikelen uit andere tijdschriften op geodetisch gebied. Om een algemene in druk te geven van de rijke inhoud, volgt hier een kort overzicht: Fotogrammetrie 6 art., nomografie 2 art., geo detisch rekenen 4 art., deformatiemetingen 1 art., geodetische instrumenten en apparaten 2 art., de geodeet en zijn werkzaamheden 5 art., voortplanting van toevallige en syste matische fouten 2 art., kartografie 2 art., as tronomie 3 art., boeksprekingen elk nummer, realisatie vijfjarenplannen voor geodesie en kartografie in CSSR 1 art., 40 jaar commu nistische partij in CSSR 1 art., tellurometer 2 art., 10 jaar HTS-Landmeetkunde in Praag 1 art., de betekenis van aardsatellieten voor de Landmeetkunde 2 art., grondomzettingen in Bulgarije 1 art. Als men bedenkt, dat CSSR in sterke mate is afgestemd op de geodetische activiteiten in Sovjet-Rusland, dan valt het op, dat in de overzichten van de tijdschriftartikelen zo veel vuldig West-Europese vaktijdschriften wor den vermeld. Het gestencilde nummer juliaug. 1961 van het tweemaandelijks tijdschrift „De onaf hankelijke landmeter-expert en landmeter architect", uitgegeven door de Belgische Orde der Landmeters bevat naast korte necro logieën van Frans Cools (van de Federation des sociétés beiges des Géomètres) en Amand Beniest (Ligue nationale des géomètres ex perts indépendants) een gedetailleerde be schouwing over de vraag: Waarom nog geen Belgische Federatie van Landmeters? Zij zelf geven in en kele woorden samengevat dit antwoord: omdat de zelfstandige particuliere) land meters, ingeschreven in de Orde der Land meters, nooit zullen toegeven, dat de open bare ambtenaren-landmeters naast hun amb telijke arbeid werken voor particulieren mo gen uitvoeren. Zij wensen een officieel in schrijvingsregister uitsluitend t.b.v. de zelf standigen. Nr. 37 (aug. 1961) van „Essor Syndicalis- te", het vakorgaan van het Syndicat natio nal du Cadastre, geeft ons uitsluitend notu len en uitgebreide rapporten met foto's van bestuur en commissieleden van het reeds in een vorig nummer van ons tijd schrift aangekondigde XVIIIe jaarcongres. 244

(NGT) Geodesia | 1961 | | pagina 20