figuren 3 de punten E staan. De verbindings lijn van de zo verkregen punten is de in- vloedslijn. A !zo-- De ordinaten in fig. 4a zijn dus alle onnauw keurigheden in punt A. Zo is de ordinaat in punt B de onnauwkeurigheid in punt A tengevolge van een excentriciteit in B. Voor C geldt hetzelfde als voor B, er is echter verschil van teken. Op dezelfde wijze zijn de figuren 4b t/m 4f geconstrueerd; steeds voor een ander punt A waarvan de onnauwkeurigheden beschouwd worden. Men kan dus zeggen, dat een ordinaat in een invloedslijn de invloed toont van een excentriciteit in dat punt op een ander punt, dat voor de hele figuur hetzelfde is. De invloedslijnen zijn rechtdoor getrokken tot begin- en eindpunt. Meet men echter in fig. 3a de ordinaten (die dus steeds in het beginpunt van de invloedslijn uitgezet moeten worden), dan komt men maar tot de helft van de verticale stukken van de figuren 4. Hier is dus een fout gemaakt. De juiste vorm van een invloedslijn voor een veelhoek met 10 zijden is in fig. 5 getekend. Hoe meer zijden in de veelhoek, hoe beter de vormen van fig. 4 worden benaderd. Deze afwijking wordt veroorzaakt doordat volgens het voorgaande in begin- en eind- punt fa j en in de overige VP's: f 2 6 Er blijkt direct uit fig. 4 dat de VP's die ongeveer halverwege begin- en eindpunt liggen, het 't zwaarst te verduren hebben en wel tengevolge van een excentriciteit dicht bij het midden of dichtbij begin- of eindpunt. Is er een excentriciteit op on- 1 3 geveer of dan heeft deze weer veel minder invloed. In het voorgaande is steeds sprake van een excentriciteit in een enkel VP. In de prak tijk zullen echter in alle VP's afwijkingen, hoe klein ook, voorkomen. Natuurlijk zijn deze in het algemeen niet zo gericht, dat ze een zo groot mogelijk gemeenschappelijk resultaat hebben, maar toch is wel duidelijk, dat belangrijke verschillen kunnen ontstaan. Veronderstel dat in ieder VP een excentri citeit e optreedt; het teken ervan is in de 1 3 gedeelten: beginpunt tot en tot 230 e5 T 0,0- 02O-- üj 10 - - 10 - - V'-, 05 -p '10 !20 Fig. 4 Fig. 5 0 la l

(NGT) Geodesia | 1961 | | pagina 6