DE OPZET VAN EEN LUCHTKAARTERING HIER IN NEDERLAND door H. Meyer Ing., Landmeetkundig Hoofdambtenaar bij de Meet kundige Dienst van de Rijkswaterstaat, Delft voordracht gehouden op het N.G.L.-congres. Delft, 13-10- 61) Wanneer het besluit genomen is om voor het in kaart brengen van een bepaald terrein van de luchtkaartering gebruik te maken dienen we ons eerst af te vragen, wat er zoal moet gebeuren voordat we aan de eigenlijke kaar- tering kunnen beginnen. We zullen moeten zorgen dat er in de eerste plaats luchtfoto's van dat terrein komen. Het gebied moet „gevlogen'' worden. Er zal dus een vliegtuig boven het terrein gedirigeerd moeten worden; dat dan op de juiste wijze en met de aangewezen camera de foto's maakt. Om de piloot en zijn mannen in staat te stel len datgene te doen wat wij van hen verlan gen, is het nodig, dat ze over een goede kaart beschikken van het terrein, waarop staat aan gegeven langs welke lijnen gevlogen dient te worden, op welke hoogte en met welke camera. Dit noemen we het vliegplan. Hiervoor bezigen we bij voorkeur de gekleurde topogra fische kaart 1 25000. De gekleurde kaarten lenen zich beter voor dit doel, daar de navi gator zich hierop vlugger en gemakkelijker kan oriënteren. Het is te begrijpen dat het bepalen van de plaats waar men zich precies bevindt in mar kant terrein met veel sloten, weggetjes, boompjes, huisjes enz., gemakkelijker is dan bijvoorbeeld in duinterrein. Daar lijkt alles op elkaar. In zo'n gebied zal men zijn toevlucht moeten nemen tot het vooraf uitleggen van aanvliegsignalen. Maar voor we kunnen komen tot het trekken van de vlieglijnen op de kaart moet eerst de schaal van de foto's bepaald worden. Van de factoren die hierbij een rol spelen noemen we: De gewenste kaartschaal. De gevraagde nauwkeurigheid in verband met het doel waarvoor de kaart vervaar digd moet worden. De verlangde kaartinhoud enz. Daarbij moet ook de kostprijs niet uit het oog 259 Een aandachtig gehoor vulde de Doelen zaal

(NGT) Geodesia | 1961 | | pagina 11