HZ Dit gaat goed zolang er tussen twee opeen volgende foto's die samen een model moeten vormen tijd genoeg is om nog meerdere foto's te maken. We nemen hierbij aan dat een model gevormd wordt door foto's die elkaar voor 60 overlappen. Aan elke zijde blijft dan 5 voor gezamenlijke overlapping met voorgaande en volgende modellen. Bij opnamen op grote schaal is echter de tijd tussen twee opeenvolgende opnamen voor het vormen van een model al zo klein dat men geen tijd overhoudt voor tussentijdse op namen. Nu kunnen we de schijven of signalen op de lijnen gaan verdichten. We nemen der halve een onderlinge afstand die kleiner is dan de basislengte. Bij de aangenomen 60 overlapping zal een signalenafstand van plm. deel van de basislengte voldoende zijn om telkens nog 2 signalen van de lijn in het model te krijgen (zie fig. 3). In het eerste geval zullen er te veel foto's ge maakt worden. In het tweede moet men te veel signalen aanbrengen. Behalve de tot nu toe besproken signalen in de overlappingen t.b.v. de fotogrammetrische grondslagpunten, moet men ook nog die pun ten in het terrein signaleren, die op de foto zichtbaar dienen te zijn. We denken bijv. aan punten van de bestaande terrestrische grond slag, aan punten waarmee men deze grond slag zou willen verdichten, aan punten die gebruikt kunnen worden om een eventuele terrestrische bijmeting aan vast te leggen, enz. (zie fig. 4). Mits goed gesignaleerd kunnen we dan al deze punten langs fotogrammetrische weg in coördinaten bepalen of ze op het kaarteerblad uitprikken. Tevens kunnen in het terrein die gedeelten wat duidelijker worden gemaakt waarvan men vreest dat het contrast niet groot genoeg zal zijn om het op de foto nog te kunnen onder scheiden. Om wegranden goed zichtbaar te maken worden de overgroeiingen bijv. weg gestoken, enz. Is dit alles gereed dan wordt aan de vlieg- dienst het sein terrein vliegklaar" gegeven. Nu is het wachten op een geschikt moment om de foto's te maken. Vanmiddag zult u hier over wel meer horen, maar ik wil op één ding toch ook nog even de nadruk leggen en wel hierop, dat meestal het voorjaar het meest ge schikte moment is om luchtfoto's te maken. Sneeuw en ijs zullen weer verdwenen zijn, maar de bomen en akkers zijn nog kaal, ter wijl de zon alweer hoger klimt, waardoor de slagschaduwen korter worden. Het is daarom zaak reeds tijdig met de voor bereidende werkzaamheden te beginnen om op tijd klaar te zijn voor de opname. Tijdens het wachten op het vliegen moeten de signalen op gezette tijden gecontroleerd wor den opdat eventuele verstoringen nog voor het vliegen verholpen kunnen worden. Direct na het maken van de foto's krijgt de terreinman een sein en onmiddellijk gaat hij de signalen nogmaals langs om vast te stellen, welke signalen gestoord waren tijdens de op name. Als de fotogrammetrische dienst in het bezit van het fotomateriaal komt, wordt één stel af drukken naar de buitendienst gezonden om op 261 Fig- 2 Fig. 3 Fig. 4

(NGT) Geodesia | 1961 | | pagina 13