266 In dit verband is vermeldenswaard dat de fotogrammetrie een volkomen aanvaardbare meetmethode is, echter met specifieke eigen schappen. In de normale landmeetkunde heeft men door de wijze van verdichting veelal een direct ver band tussen de punten (gemeten lengten) en wordt aan controle op de bepaling bijzonder grote aandacht geschonken (overtallige waar nemingen) Bij ruimtetriangulatie worden binnen één zelfde oriëntering van een model de punten in het instrument aangemeten zonder onmid dellijk verband. De volgorde zou willekeurig kunnen zijn. Controle op de fotogrammetrische puntsbe- paling is mogelijk wanneer punten van de meetkundige grondslag terrestrisch be paald en niet nodig voor de aansluiting van de ruimtetriangulatie aan het RD-stelsel eveneens centrisch of excentrisch door schij ven worden gemarkeerd. Dit is geen uiting van wantrouwen in de foto grammetrie maar een analogon van de nor male landmeetkundige werkwijze. Een indruk kan ook verkregen worden door van een aantal fotogrammetrisch bepaalde paspunten de onderlinge afstand in het terrein te meten. Terugkomend op het Rotterdamse voorbeeld valt op te merken dat een beschouwing van de kaart laat zien dat de voornaamste wegen on geveer dwars op de vliegrichting liepen, terwijl de terrestrisch te bepalen paspunten zich in de omgeving van die wegen bevonden. Het lag dus voor de hand de grondslag te projec teren in de vorm van veelhoeken langs de wegen, loodrecht op de vliegrichting, waar door de afstand tussen te bepalen paspunt en grondslagpunt klein werd en de vliegstroken onmiddellijk aan elkaar gekoppeld werden. Opmerkingbij plaatsing van schijven is het nuttig rekening te houden met de geprojecteerde plaats van veelhoekspunten (onderlinge zichtbaarheid, de een niet vóór een woning en de ander er achter) teneinde het zich niet onnodig moeilijk te maken. De nieuwe topografische kaarten 1 1000 van de Prins Alexanderpolder e.o. werden ver vaardigd voor stadsuitbreiding en derhalve mocht verhoogde landmeetkundige activiteit in de naaste toekomst verwacht worden. De foto grammetrisch vereiste dichtheid van bekende punten kwam in dit geval overeen met die voortvloeiend uit de behoefte aan meetlijnen ten behoeve van uitzetwerk. In het laatste geval kan door in- of uitdeling de landmeter in het terrein veel tegenspraken en onzuiverheden in het net van vaste punten wegwerken zonder dat dit op de maat- en uit voering van stedebouwkundige werken in vloed heeft. Ruimtetriangulatie gaat echter dwars door het net heen en brengt aanwezige tegenspraken aan het licht; daarom moet gestreefd worden naar een homogene meetkundige grondslag. Dit bevordert een goede vereffening van de ruimtetriangulatie en bij het uittekenen de in passing van het ruimtelijk model op de ge- kaarteerde paspunten, wat tenslotte ook een vereffening is. Het is noodzakelijk een grondig onderzoek in te stellen naar een reeds bestaande grondslag en de wijze van bepaling hiervan. In vele ge vallen is deze ontworpen voor andere doel einden, is de verkenning niet afgestemd op de relatieve nauwkeurigheid die thans vereist wordt, is de aansluiting aan RD-punten niet juist uitgevoerd. De coördinaten van dergelijke punten mogen niet meer gebruikt worden. In dit opzicht is het onjuist behoudend te zijn. Voovaf zal men moeten beslissen tot welk nauwkeurigheidsgebied. het terrein behoort. In dc H.T.W. worden de grote steden met in begrip van dc gebieden bestemd voor uitbrei ding in de naaste toekomst gerekend tot ge bied 1. Bij de luchtkaartering van de Prins Alexanderpolder is hier bewust van afge weken en is het terrein gerangschikt onder gebied 2. Motieven: Uit de huidige wijze van stads- aanleg volgt een ruime en open bebouwing waarin hoogbouw en laagbouw elkaar afwis selen en waarbij een gering aantal percelen voorkomt. De verkoopwaarde wordt bepaald door een kavel te beschouwen als een economische grootheid wat kan en mag er op gebouwd worden. Weinig eigenaren zijn hierbij be trokken, veelal woningbouwverenigingen en gemeentelijke woningstichtingen. Buiten het bebouwde gedeelte (winkels, flats e.d.) be vindt zich vaak geen particuliere eigendom (gemeenschappelijke tuinen zijn eigendom van de gemeente) Grenzen liggen onmiddellijk vast aan de be-

(NGT) Geodesia | 1961 | | pagina 18