luchtfotografie luchtfoto-navigatie en door C. Sprenger, Navigator bij K.L.M. Aerocarto N.V. voordracht gehouden op het N.G.L.-congres, Delft, 13-10-61 Uit een artikel „Luchtfotografie", door Prof. W. Schermerhorn in 1957 geschreven ter ge legenheid van het 25-jarig bestaan van de ver eniging voor fotogrammetrie, vernamen wij dat de eerste praktische proef met luchtfoto grafie voor kaarteringsdoeleinden in Neder land plaats vond in oktober 1928. In 1930 werd de eerste werkelijke opdracht tot lucht fotografie uitgevoerd. Dit betekende voor Ne derland het begin van de commerciële lucht fotografie t.b.v. de kaartering. Waar nu dit landmeetkundig congres van het Nederlands Genootschap voor Landmeet kunde geheel in het teken staat van de prak tische toepassingen van de luchtkaartering kunnen we vaststellen, dat met de invoering van de luchtfotografie door de initiatiefnemers een belangrijke dienst aan de ontwikkeling van de fotogrammetrie hier te lande werd be wezen. Zonder de verticale luchtopnamen is de praktische waarde van de fotogrammetrie beperkt. Deze waarde blijft beperkt bij een slecht fotografisch beeld c.q. een slecht ge vlogen of genavigeerde opnamestrook. Elke verbetering welke kan leiden tot perfectione ring van het fotobeeld, van het fotovliegen en van het fotonavigeren, vindt direct haar waarde terug op de weg welke ligt tussen foto en eindprodukt. De tijd, dat er vóór de bestuurder van een fotovliegtuig buiten op het vliegtuig een draad werd gespannen als hulpmiddel om via de horizon de dwars- en langshelling van het vliegtuig beter onder controle te houden, be hoort thans tot het verleden. Evenals ge lukkig) het zgn. kiekkastje, dat de navigator ter beschikking stond voor de uitvoering van zijn vliegplan. Bij de huidige opname-techniek kunnen we beschikken over gestabiliseerde camera-ophanging en een gestabiliseerde driftmeter, waarmede het mogelijk is gewor den om op een halve graad nauwkeurig de windhoek te bepalen t.o.v. de te vliegen koers. In dit verband moge ik opmerken dat er, waar in Nederland uitstekende detailkaarten (mede dank zij de luchtkaartering) voorhanden zijn, waarop in de meeste gevallen voldoende refe rentiepunten voorkomen, hier geen speciale navigatorische problemen bestaan. Dit in tegenstelling tot het fotovliegen over woes tijnen of oerwouden c.q. over gebieden, waar van in het geheel geen kaarten voorhanden zijn. 269

(NGT) Geodesia | 1961 | | pagina 21