270 De Pilatus Porter. Het nieuwste foto-vliegtuig van de K.L.M. AeroCarto n.v. Hoogtebereik 6500 meter. Snelheid 140—200 km. Plaats van de navigator naast de piloot, daarachter die van de camera-man. Teneinde een duidelijk inzicht te geven welke problemen er wèl in Nederland bij de foto vliegerij om de hoek komen kijken, is mijn verdere inleiding gesplitst in drie delen nl.: 1. vluchtvoorbereiding; 2. vluchtuitvoering; 3. vluchtafwerking. De „vluchtvoorbereiding" begint reeds bij het samenstellen van een opnameteam. Zo is bijv. een lijnvlieger niet direct een fotovlieger. Naast de kwaliteiten en capaciteiten van de lijnvlieger heeft de fotovlieger een aparte scholing nodig om zich de speciale techniek van het fotovliegen eigen te maken. De cameraman moet één zijn met de camera, welk type dit ook is. Hij moet verder oog hebben (ervaring) voor het instellen van de juiste belichtingstijd en diafragma en dit weten te corrigeren naar gelang de weersge steldheid dit nodig maakt. De navigator moet beschikken over een grote terreinkennis en een bijna fotografisch ge heugen hebben voor het herkennen van refe rentiepunten en het onderscheiden van ter reindetails. Praktische kennis van de foto- grammetrie is voor hem beslist noodzakelijk, daar vaak in de lucht beslist moet worden wat fotogrammetrisch wel of niet kan. Elk van dit drietal moet de eigenschap bezitten om in de lucht in zeer hecht teamverband te kunnen werken. Tot de vluchtvoorbereiding behoort eveneens de zorg voor de technische conditie van het fotovliegtuig, het gereedmaken van de ca mera's en het laden van de cassettes met de juiste film of glasplaten. Vooral het laden van de glasplatencassettes vereist bijzondere zorg. Een glassplinter welke tijdens de opname in het transportmechanisme van de camera te recht komt, kan storing veroorzaken, waar door verlies van fototijd en materiaal kan ont staan. Elke opdracht in Nederland en ook vaak daar buiten, is vóór alles een meteorologisch pro bleem. Met nadruk moge ik er op wijzen dat de meteorologische omstandigheden een over heersende invloed uitoefenen om tot de uit voering van een kaarteringsopdracht te kun nen komen. Dit geeft de plicht om van de be schikbare fotodagen een zo efficiënt mogelijk gebruik te maken. Een grote mate van belangrijkheid bij de vluchtvoorbereiding moet daarom toegewezen worden aan het verkrijgen van een weerover- zicht, per dag, in vele gevallen per uur, en vooral van dié gebieden waar foto-opdrachten uitgevoerd moeten worden. Wij beschikken in Nederland over een zeer goede meteorologische dienst met waarne mingsposten verspreid over het gehele land. Deze meteo-gegevens hebben voor ons de grootste waarde in de negatieve zin, d.w.z. indien het verstrekte weerbeeld over het ge hele land slecht is. Hierbij bestaat dan niet de minste twijfel over opnamekansen. Het andere uiterste is een bijzonder fraai weerbeeld over het gehele land. Slechts in dat geval kan keuze

(NGT) Geodesia | 1961 | | pagina 22