272 Interieur ouder fotovliegtuig tijdens de opname, links de navigator met het vliegplan en de driftmeter, rechts de cameraman boven de (fllm)-camera. vliegas te corrigeren. Snelle reactie is hierbij geboden. Immers, bij een te grote afwijking van het vliegtuig t.o.v. de geprojecteerde vliegas komt de zijdelingse overlapping in ge vaar. Dit maakt afbreken van de fotografie noodzakelijk en we moeten terugvliegen naar het beginpunt van de strook en opnieuw begin nen, hetgeen verlies van vliegtijd en van de zo kostbare fototijd betekent. De overgang van de ene vliegstrook naar de volgende vlieg- strook komt neer op „timing" van de tijd welke het vliegtuig nodig heeft om de strook-afstand af te leggen. Zijn de stroken hiervoor te dicht op elkaar gelegen, wat bij fotografie op grote schaal meestal het geval is, dan wordt de nieuwe strook opnieuw via een aanvliegpunt begonnen. Deze procedure wordt net zo lang herhaald tot de opdracht klaar is. Daarna zo snel mogelijk naar de volgende opdracht met veelal andere koersen en drift, andere camera en soms ook ander weer, meer remous, begin van bewolking enz. De aandacht van de be manning blijft gespannen en zo wordt Neder land overkruist op zoek naar mogelijkheid tot produktie. Bij de „vluchtafwerking" moet nu blijken of de ontwikkelde film of glasplaten vrij zijn van fabrieksfouten, of de camera de film juist heeft getransporteerd en of alle lampjes in het inwendige en tijdens de opname onzichtbare gedeelte van de camera, hebben gewerkt. Eerst hierna wordt de film afgedrukt en volgt de controle op de navigatie en de langs en zijdelingse overlapping. Zijn ook hierin geen onregelmatigheden dan gaat het laboratorium over tot de definitieve afwerking van het op namemateriaal en behoort de opdracht voor de vliegerij tot het verleden. Eerst nu breekt de spanning voor de opname-eenheid om weer opnieuw geladen te worden bij de uitvoering van elke volgende opdracht tot luchtfoto grafie. Het „seizoen" betekent in feite een voortdu rende fotojacht. Een fotojacht welke haar on derbreking heeft wanneer het blad volledig aan de bomen is gekomen. Dit is het ogenblik waarop de verticale luchtopname t.b.v. de kaartering in Nederland haar economie gaat verliezen ten opzichte van het terrestrische werk.

(NGT) Geodesia | 1961 | | pagina 24