^r bestaande veldwerkarchief op de kaart te controleren. Van de onzichtbare grenzen en gebouwen worden in het terrein meetgetallen verzameld ten opzichte van in de nabijheid ge legen schijven en uitgetekende lijnen, ten einde met behulp van deze meetgegevens de grenzen en de gebouwen te kaarteren. Van de uitgetekende gebouwen worden de overstek ken en de omtreksmaten gemeten en met deze gegevens worden de gebouwen gekaarteerd. De op het kaarteerblad met schijven aange geven reeds bestaande meetlijnen dienen om ontbrekende grenzen en figuratie te kaar teren en om in het algemeen te worden ge bruikt voor de doeleinden zoals bij de voor verkenning omschreven. Teneinde het voorgaande te verduidelijken zullen aan de hand van figuurtjes enkele han delingen beschreven worden. Figuur 1 geeft tweemaal een dwarsdoorsnede van een sloot weer. Het verschil in beide teke ningen is dat het talud in de eerste figuratie steiler is dan in de tweede. Laat men nu of beide waterkanten of de bovenkanten van de insteken uittekenen dan zal het midden van deze twee lijnen in beide gevallen het midden van de sloot aangeven. bouwland bouw/and wei/and wei/and Figuur 2 geeft de situatie weer van een sloot met aan de ene kant bouwland en aan de andere kant weiland. Uit de tekening is te zien dat men door middeling van de water kanten of de bovenkanten van de insteken het midden van de sloot niet krijgt. In dit geval is meting tijdens de naverkenning nood zakelijk. bouw/and weiland Figuur 3 stelt een weiland voor; de sloot is gedempt en de grens is onzichtbaar op de foto geworden. In het terrein kan men de grens nog wel waarnemen. Door nu de begreppeling te laten uittekenen en de grens aan deze begrep peling aan te meten kan men zonder veel moeite de grens kaarteren. <b ^b onz/cbfbare grens De overstekken en 2 gevels van het huis in figuur 4 zijn uitgetekend. Door nu de over stekken en de omtreksmaten te meten kan men het huis kaarteren. De praktijk leert dat de ge bouwen vaak minder nauwkeurig uitgetekend worden dan men zou mogen verwachten. ozersielc 275 Fig. 1 Fig. 3 Fig. 2 Fig. 4

(NGT) Geodesia | 1961 | | pagina 27