DE TOEPASSING VAN LUCHTK AARTERING BIJ STADSUITBREIDING 277 door Ir. R. Rienks, Hoofd van de Landmeetkundige Dienst van de Gemeente Rotterdam voordracht gehouden op het N.G.L.-congres. Delft, 13~10-'61 De organisatoren van uw congres hebben me de vraag voorgelegd, waarom ten behoeve van stadsuitbreiding kaarten uit luchtfoto's wor den vervaardigd. Het lijkt me nuttig te beginnen met een ant woord te geven op de vraag, waarom ten be hoeve van stadsuitbreiding kaarten worden vervaardigd en op welke schaal en pas daarna over de wijze van vervaardiging via luchtfoto's iets te zeggen. De voorbereiding van een stadsuitbreiding verloopt langs een weg, die in de verschillende opeenvolgende stadia in kaarten en tekenin gen wordt uitgebeeld. Het is een groeiproces, waarbij uit aanvankelijk vage ideeën geleide lijk een plan rijpt, dat tenslotte bij de uit voering gestalte krijgt. Uit het structuurplan van de stad (gewoon lijk op schaal 1 25.000), waarop de toekom stige ontwikkeling van de stad zeer schema tisch is voorgesteld, ontwikkelt zich voor een bepaald gebied een schetsplan op schaal 1 5000 of 1 2500, waarop schetsmatig de resultaten van een planologisch onderzoek naar de gewenste opbouw van het betreffende gebied, zijn verwerkt. Naarmate de denkbeel den omtrent de verdeling van woonwijken, terreinen voor recreatie, voor wegen enz. vastere vormen aannemen, worden de schets ontwerpen meer gedetailleerd, totdat men ten slotte op schaal 1 1000 het plan volledig ge detailleerd kan uitwerken. Met opzet heb ik hier nog niet het uitbrei dingsplan in de zin van de Woningwet ge noemd. Het uitbreidingsplan in onderdelen, soms reeds in een veel vroeger stadium voor afgegaan door een uitbreidingsplan in hoofd zaken, heeft een juridisch-administratieve functie. Het is het middel om de goedkeuring en vaststelling van het Gemeentebestuur en de Gedeputeerde Staten op de plannen te ver krijgen en een wettelijke basis te scheppen voor onteigeningen. Met het oog op de wette lijk voorgeschreven procedure van de ter visie legging schrijft de wet voor dat de kadastrale figuratie in het plan kan worden afgelezen. In de praktijk is in vele gevallen de bedoeling hiervan, nl. de bescherming van de rechts zekerheid van particuliere eigenaren, reeds achterhaald doordat de Gemeente de eigen domsrechten reeds in een vroeger stadium heeft verworven. Niettemin verkrijgen de plannen voor de voor genomen stadsuitbreiding hun juridische sanctie door middel van het uitbreidingsplan in onderdelen. Het uitbreidingsplan in onderdelen is geens-

(NGT) Geodesia | 1961 | | pagina 29