253 school te Wageningen. Ook de studenten van de T.H. waren vertegenwoordigd in het be stuur van het Landmeetkundig Genootschap „Snellius", terwijl naast al deze gasten en de vrijwillig gekomen congresdeelnemers nog verplicht aanwezig waren de leerlingen van de hoogste klasse van de afdeling Landmeten van de H.T.S. te Utrecht. Spreker hoopte, dat ze met wat ze hier zouden horen het eind examen rustiger tegemoet konden zien en als ze het niet direct konden onthouden zouden ze het altijd nog in ,,Geodesia" kunnen nalezen. Na deze openingsrede van de heer Rietveldt kwamen 's morgens de heren H. Meijer Ing. en W. L. Lievaart aan het woord, die ons in korte en duidelijke uiteenzettingen met behulp van dia's vertelden hoe de weg is ,,Van foto tot kaart", hoe ,,de opzet van een luchtkaar- tering hier in Nederland" en wat er zoal te pas komt bij „Paspunten en grondslagmeting". Op de inhoud van deze voordrachten en de later op de dag gehoudene zullen we in het kader van dit verslag niet verder ingaan, daar deze elders in dit blad volledig worden afge drukt. De gemeenschappelijke koffiemaaltijd, die door ca. 320 deelnemers werd bijgewoond, bood wederom gelegenheid tot onderling con tact, waarvan dankbaar gebruik werd ge maakt. Zoals reeds gemeld werd deze maaltijd gepresideerd door de oud-V.T.A.K.-voor- zitter, de heer Wegereef, die in zijn toespraak gewaagde van de voldoening over het wel slagen van het werk van het N.G.L. en de uit gave van „Geodesia". Op de vraag of nog iemand een woord wilde spreken meldde zich Prof. Kruidhof, die namens de aanwezige gasten dank bracht voor de ontvangen uit nodigingen en zei versteld te staan over zo veel landmeetkundig enthousiasme. „Uw blad heet „Geodesia", afgeleid van geodesie," al dus de professor. „Dit is een prachtig woord, maar niet ieder begrijpt het." Vroeger noemde hij zijn laboratorium in Wa geningen ook laboratorium voor geodesie, maar toen bij een bezoek van H M. de Ko ningin de rector-magnificus Hare Majesteit dit gebouw wees, was het even stil alvorens zij vroeg: „Wat is geodesie?" „Sindsdien noem ik het „Laboratorium voor Landmeetkunde" een goed Hollands woord," zegt Prof. Kruid hof. In „Geodesia" heeft een filosofische be schouwing gestaan over de geodesie. De filo sofie is de koningin der wetenschappen, de landmeetkunde is dus een van haar onder- Prof. A. Kruidhof tijdens zijn tafelspeech „Ken Uw plaats Aan zijn linkerhand respectievelijk Prof. G. J. Bruins en de redacteur van „Geodesia", M. L. Veen Ing. danen. In genoemd artikel wordt als betekenis van het woord geodesie aangegeven „Ik ver deel de aarde Men zegt „Verdeel en heers". De geodesie wil dus heersen, beheersen. Be heersen bedoelt ook zelfbeheersing. Men moet zich zelf zijn op de plaats waarop men gesteld is. In de geodesie werken we van het grote naar het kleine. Er zijn netten van lager en hoger orde. Beide zijn nodig. Spreker wenst het N.G.L. zelfbeheer sing, zodat het zijn plaats in het secundaire net met een geringe standaardafwijking zal weten te bepalen. De waarde van alles en allen in het primaire en het secundaire net is even belangrijk. Misschien is er een hiërarchie, waarin men gemeenschappelijk iets goeds tot stand kan brengen. Prof. Kruidhof wenst allen in de toekomst een zelfde enthousiasme als thans toe voor het verrichten van hun taak. De middag bracht lezingen van de heren C.

(NGT) Geodesia | 1961 | | pagina 5