306 energie wordt toegepast bij het maken van fotokopieën, clichés, offsetplaten e.d., maar ook bij het lichtdrukprocédé. De elektrische energie wordt gebruikt in de elektrografie onder namen als Xerografie, Electrofax en Voltafax, waarover ik reeds eerder schreef. De fluorescentie tenslotte kan bij het fotogra feren worden toegepast. Het artikel geeft een duidelijk overzicht van de huidige stand van de reprografie. Vervolgens geeft A. de Haas in een uitvoerig artikel antwoord op de vraag: „Tekeningen op microfilm 35 of 70 mm?" De te kiezen film breedte hangt af van 3 factoren meent de schrijver, n.l. a) het formaat van de tekenin gen, b) de kwaliteit hiervan en c) de vraag of men terugvergrotingen op dezelfde grootte als de originele verlangt. Het opbergen en sor teren van 35 mm filmbeeldjes geschiedt tegen woordig door middel van ponskaarten. Hij noemt tenslotte 8 voordelen van verfil ming van een archief, waarvan ik alleen noem de mogelijkheid tot snelle goedkope uitwisse ling van gegevens. Over autopositief-materiaal schrijft Dr. Gui- nau een bijdrage, waarin hij nieuws geeft over Kodak-produkten. Nieuw is bijv. een Pan- film (0.10 mm) op polyester-onderlaag, die zeer maatvast is en niet kan knikken of scheuren. Dit nummer eindigt dan met een levendige reportage van de lichtdrukkerij van de N.V. Bronswerk te Amersfoort door Lea Wijnberg. Ze maakt enkele behartigenswaardige opmer kingen, zoals: „De monteurs stonden vroeger bij ketelmontages met grote tekeningen in de wind, maar als ze eenmaal ervaren hebben hoe handig het is, met verkleinde tekeningen te werken, dan willen ze niet anders meer...", en „Het routinewerk wordt steeds meer uit geschakeld waardoor we meer ontwikkelings werk kunnen doen. Toen Bronswerk nog geen reprografie had, werden veel tekeningen ge calqueerd. We zouden nu niet die snelheid van werken kunnen opbrengen, als we geen reprografische afdeling hadden". Bij deze uitspraak moest ik denken aan het lichtdrukken van hulpkaarten (Kadaster) en het gebruiken van verkleinde kaarten voor de velddienst. G. F. Mitteilungsblatt (van de Duitse Bund der Öffentlich bestellten Vermessungsingenieure, Heft 8, aug. 1961), publiceert de voordracht van Regierungsdirektor H. Linger te Kiel over Probleme im Vermessungs- wesen Schleswig-Holstein s", waarin de landmeetkundige geschiedenis van af de eerste helft der vorige eeuw voor ons levend wordt gemaakt. Uit de interessante bijzonderheden, door de heer Unger verteld, blijkt o.m. dat 6000 trigonometrische punten van de vroegere grondbelastingmetingen nog niet in het geldende Gauss-Krüger-systeem konden worden overgebracht. De inleider klaagt over het verloren gaan van vele punten in het terrein. De vliegende brigades (Flie- gende Wiederherstellungstruppe) staan nog slechts aan het begin van hun lange weg naar de goede oplossing. De meetdienst van Schleswig-Holstein nam na 1945 een zeer verouderd kaartenarchief over. In 19461953 werden bijna alle kadas- terkaarten gemaakt. Men is nu bezig alles op „Rahmenkarte" over te brengen (50 cm bij 50 cm; schaal 1 2000). Naar de mening van Unger zijn raamkaarten „die Flurkarte der Zukunft". Van deze zijn 1600 stuks gereed. In 1953—1956 kwam de topografische kaart 1 25.000 tot stand. Van de kaart 1 100.000 zijn nog slechts 13 bladen klaar. Er is een groot gebrek aan vakkundig personeel. Aan gevraagde kadastermetingen moeten een jaar op uitvoering wachten. Aan het herstel van verloren gegane punten en aan afpalingen en vernieuwingsarbeid komt men niet toe. Er zijn veel onbevoegden aangetrokken. Verder is opgenomen een verslag van het „Comité Permanent" van de F.I.G. in Bern 1961 met de voordracht van Dipl.-Ing. Dr. h.c. H. Harry over „Das Vermessungs- wesen in der Schweiz, sein W erden und Sein" en mededelin gen over de vorderingen m.b.t. het vijftalig Geodetisch vakwoordenboek, dat in augustus 1962 aan het F.I.G.-congres te Wenen zal worden voorgelegd. De prijs zal ongeveer 7<8 dollar zijn, de oplage 2000. De F.I.G. is ook voornemens een tijdschrift uit te geven. In Heft 9 (sept. 1961vervolgt G. zijn artikel over „Die Enteignungs-Entscha- digung im Bundesbaugesetz" en is van Obervermessungsrat Dipl.-Ing. Stahnke een voordracht opgenomen, getiteld „D er Lageplan zum Baugesuc h", waarin voor de verschillende Duitse Lander wordt nagegaan, hoe de medewerking van de meetdiensten bij de uitvoering van het „Bau- genehmigungsverfahren" in de voorschriften is vastgelegd. Het slot van laatstgenoemde beschouwing

(NGT) Geodesia | 1961 | | pagina 18