Kadaster en Landmeetkunde in de Literatuur door W.Koopmans, Oud-Ambtenaar van het Kadaster. Marcia Davenport, Het dal der be slissing. Deel III, Claire, uitg. H, P. Leo polds Uitg.mij., Den Haag, 1949 (Ameri kaanse titel: The valley of decision, 1942- 1946. De eerste delen heten: „William" en „Paul". bldz. 22 Claire, naar wie dit deel van de romancyclus genoemd is, belooft haar Jack, hem morgen mee te nemen naar een vriendin van haar, een Tsjechische (Jack meent, dat niemand kan houden van dat stugge volk met die vreselijke taal). The friend was Julka Liska of course she was known correctly in Czecho-slowakia as Julka Hrdlickova, though her American friends could never have learned to say all that Why does your friend Julka live down here? Jack asked Claire, when they reached Prague. She doesn't always. She's in the govern ment, in the Land Reform Administration. Some of the time she lives in Prague with her son and the rest of the time down here where they all come from. She's full of hell, you know, always up to something. She'll go out in the fields if she feels like it and talk a hand with the poppy-sowing or the hop-harvest. But she's really a district administrator for the Land Office districtsadministratrice van het kadaster). Jack knew that that was the agency through which, after the over throw of the Empire, the peasants had acqui red and plaid for land formerly owned by the great Austrian landlords nobles. The land had been expropriated bij the new Czech government and reissued to peasant farmers in limited parcels calculated to prevent the accumilation of land by absentee or other non-working owners In de humoristische roman van Arthur Heinz Lehmann „Tiroolse cavalcade" (de schelmenstreken van de zeven paardengek- ken), van welke schrijvers meer paardenboe ken werden gepubliceerd o.m. De hengst Maesoso Austraia, De merrie Deflorata, Het Paardendorp lezen we op blz. 22: De strijdbare pastoor Vilmos zou Kamberger graag nog op een andere manier willen aan pakken. Immers hij bezit geen bouwvergun ning van de burgerlijke autoriteiten (om par ticulier een kerk te bouwen). Als de pastorie nu eens bij het provinciaal bestuur infor meerde, wat Kamberger daar voor een ge bouw aan het zetten is? Maar de rustende pastoor schudt nadruk kelijk zijn grijze hoofd. „Foei, collega, zoiets doe je niet". Dat zou erg veel weg hebben van een aangifte. Bovendien neemt Kamber ger bij het provinciaal bestuur een sterkere positie in dan wij. En verder hebben de Woll- rainers sinds ik hier in het (Tiroolse) dorp ben en dat is nu al bijna vijftig jaar het geval altijd eerst gebouwd en daarna pas hun vergunning aangevraagd, maar in de meeste gevallen zelfs dat niet. Wollrain klopt met geen enkel kadaster... als daarnaar ge keken werd, zouden ze het halve dorp wel kunnen afbreken. Zelfs van de uitbreiding van het kerkhof is niets bij het kadaster be kend. Indertijd heeft Bichler, omdat hij zijn dienstbode met een onwettig kindje opge scheept heeft, als bewijs van zijn boetvaar digheid een stukje van zijn wei bij de muur achter het kerkhof moeten afstaan en klaar was kees. Wij hebben die muur toen met ons allen afgebroken en een eindje verder weer opgetrokken." En op blz. 140: ...(de burgemeester Kamber ger is bijna failliet. Een van de voornaamste crediteuren, de bankdirecteur, belt de vrouw van de burgemeester op.) De bankdirecteur moet met mevrouw Kamberger voorzichtig te werk gaan, want als enige crediteur weet hij, dat alle bezittingen, met inbegrip van paar den en werkplaatsinventaris, haar eigendom zijn. Toen ze trouwden, heeft Kamberger in een vlaag van helderziendheid alles op haar naam laten overschrijven. Dat is deugdelijk vastgelegd in het kadaster en bij de notaris. Tenslotte op blz. 163: ...Bichler, die Kamber- gers bloed wel kan drinken, komt de secreta rie binnen... Hij heeft iets te bepraten over een kadastrale kwestie en terwijl Kroller de gemeentesecretaris het stuk in kwestie opzoekt, leest Bichler in alle gemoedsrust de aankondiging omtrent de gerechtelijke ver koping... 309

(NGT) Geodesia | 1961 | | pagina 21