DK RV HAGEN Kern de nieuwe KERN-Reductie- Tachymeter voor verticale baak met grotere nauwkeurigheid In deze opsomming mag ook Multatuli niet ontbreken. Ook deze schrijver heeft blijk ge geven, het kadaster te kennen. Wij citeren hieronder uit „W outertje Pieters e", uit de Ideeën verzameld en uitgegeven door Prof. Dr. G. Stuiveling bij G. A. van Oor schot te Amsterdam, 1950. ...Het was dan woensdag. Er zou een salie- avondje wezen bij de Pietersens.Juffrouw Laps was ook gevraagd... Het oudste meisje, juffrouw Truitje, zou voor de salie-melk zor gen... 't Zou allerprettigst wezen als nu juf frouw Laps maar niet altijd het hoogste woord voerde... blz. 36: Juffrouw Laps gaf te kennen, dat ze van plan was 'n „oefening op te zetten, om dat de tegenwoordige dominees wel wat los heenliepen over de zaak en niet goed in de hoeken veegden." Ze tracht nu de dames van het kransje over te halen tot deelname... „Juffrouw Zipperman wist 't wel, doch 'r schoonzoon van de assurantie of van het kadaster had gezegd, dat de dominees be taald werden voor die zaak en dat dus alle verdere oefening onnodige kosten wezen zou. Die heren van het kadaster of van de assu rantie zijn zo gek niet."... Vermoedelijk is Multatuli wel de enige, die het kadaster vervoegt. Op blz. 53 schrijft hij: Juffrouw Zipperman kadasterde burgerlijk voort en was verkouwen". Hier volgt nog een citaat uit een van de eer lijke beschrijvingen over de activiteiten van bergbeklimmers. In het onopgesmukte verhaal van sherpa Tenzing en R. Ullman „Een droom werd werkelijkheid", uitgave Servira, Den Haag 1957), waarin ook de be klimming van de Mount Everest is beschreven, lazen wij het volgende over een expeditie met majoor Asmaston, die als een van de leidende figuren bij het in kaart brengen van India verscheidene reizen maakte in het bergland. Nog in 1938 ging ik weer naar Garhwal, ook ditmaal met majoor Osmanton om opme tingen te doen. Wij gingen nu met Almora, waar de noordgrens van India zowel Tibet als West-Nepal raaktHoewel majoor Osmanton een goed alpinist was, trok hij niet de bergen in om toppen te beklimmen wel om toppen op te meten en in kaart te bren gen. Én dus ondernamen wij op deze tocht evenmin als bij de vorige grote beklimmingen. Wij hadden het evenwel druk genoeg, want er waren veertien assistenten van het Land meetkundig Departement meegegaan en nog een groot aantal dragers 310 Grote nauwkeurigheid: nauwkeurigheid op 100 m 3-5 cm. Gemakkelijke baakadezinggeen kromme, maar drie rechte meet- en afleeslijnen. Randaflezingnaar keuze zonder micrometer (aflezing van minuten) of met micrometer (aflezing van seconden). Verdere constructieve kenmerken: centreerstatief voor snelle opstelling en geleide centrering, reïteratie- schroef voor grove en fijne instelling, regelbare elektrische verlichting. De DK-RV wordt overal daar met succes gebruikt waar met de verticale baak de gewenste nauw keurigheid tot nu toe niet kon worden bereikt. ALLEENVERKOOP N V. HANDELSVERENIGING KANTORENFLAT OOSTPLEIN ROTTERDAM-1 TEL. 010-134890 I SWISS

(NGT) Geodesia | 1961 | | pagina 22