bij deze voorbereiding spreekt uit het grote aantal kaarten dat in het verslag is opge nomen: o.a. detailkaarten van het Diwaniyah- gebied betreffende het zoutgehalte van de bodem, de diepte van de grondwaterstand, de geschiktheid der gronden met bevloeiing nu en na verbetering ervan: basiskaarten voor nadere uitwerking van plannen voor de wa terbeheersing in de waterschappen De Aa of Weerijs, Salland en Noordenveld en het pol derdistrict Lek en Linge. Een instructief voor beeld van een vrijwillige ruilverkaveling Dortherbeek wordt met behulp van enkele duidelijke overzichtskaarten en luchtfoto's vermeld. Zij die belangstelling hebben voor de uit voering van cultuurtechnische werken en wat daar aan vastzit, zullen met veel interesse van dit jaarverslag kennis nemen. C.A.C.B. Verslag van de werkzaamheden van de Topografische Dienst in 1960 In dit onlangs verschenen verslag wordt in de eerste plaats het afscheid van de heer H. Bramlage als directeur en zijn opvolging door de heer W. F. den Hengst met alle daaruit voortspruitende mutaties gememoreerd. 1960 was verder in de eerste plaats een be langrijk jaar door de invoering van een nieuwe kaarteringsmethode, die in het kort neerkomt op het aanvaarden van „stabilene" als maatvast materiaal annex graveren" in plaats van tekenen en „strippen" in plaats van inwassen der vlaktinten. Opvallend is de grote tijdbesparing die met deze methode werd ver kregen en de kleinere personeelsbezetting, waarmee als gevolg daarvan kon worden vol staan. Dit houdt niet in dat personeel kon worden ontslagen, maar had tengevolge dat opengevallen plaatsen niet behoefden te wor den aangevuld. Door de nieuwe werkmetho den werd bovendien de kwaliteit van het kaartmateriaal verbeterd. Het verslag geeft verder een overzicht van hetgeen op het gebied van de luchtfotografie en paspuntbepaling werd verricht. Opvallend is verder het grote aantal opdrachten van der den voor vergrotingen, fotomozaïeken en lan taarnplaatjes van luchtfoto's. In een prognose voor de toekomst wordt de hoop uitgesproken in 1961 gereed te komen met de in 1953 aangevangen vervaardiging van de topografische kaart schaal 1 10.000, terwijl verder plannen bestaan voor een ver beterde uitgave van de Gemeentenkaart, die in kleuren zal worden uitgevoerd. Een onderzoek werd ingesteld naar de be hoefte aan een Hoogtekaart van Nederland op schaal 1 10.000, die, wanneer de plannen worden verwezenlijkt, in samenwerking met de Meetkundige Dienst van de Rijkswater staat zal worden vervaardigd. Als resultaat van al deze werkzaamheden verschenen vele nieuwe bladen van de ver schillende door de Topografische Dienst uit gegeven kaarten en een nieuwe catalogus van alle uitgaven. Al met al kan worden gezegd, dat de diensten die de Topografische Dienst verleent zich uitstrekken over een veel uitgebreider vlak dan de militaire belangen waaraan zij haar ontstaan heeft te danken. M.L.V. International Society for Photogrammetry (I.S.P.) Op het congres voor fotogrammetrie te Lon den in 1960 werd de leiding van Commissie VII over luchtfoto-interpretatie in de periode 19601964 opgedragen aan Nederland. In het kader daarvan wordt van 30 augustus tot 5 september 1962 te Delft een Symposium over Luchtfoto-interpretatie gehouden in het international Trainingscentre for Aerial Sur vey (I.T.C.), Kanaalweg 3, Delft, waar men zich reeds thans hiervoor kan opgeven. Zodra meerdere gegevens over dit symposium bekend zijn zullen we deze in ons blad be kend maken. Een belangrijke kartografische uitgave Bij de uitgeverij E. J. Brill te Leiden ver scheen: Christiaan Sgroten's kaarten van de Nederlanden, in reproduktie uitgegeven onder auspiciën van het Koninklijk Aardrijkskundig Genootschap, met een inleiding van S. J. Foc- kema Andreaa en B. van 't Hoff (17 kaarten formaat 62 X 71 cm en 13 bladzijden tekst, in portefeuille). Christiaan Sgroten leefde van 1532 tot 1608. Hij was koninklijk geograaf onder Philips II en voerde in Nederland verscheidene op namen uit. O.m. kwam in 1563 een kaart van Gelderland in 6 bladen gereed, in 1565 één van Germania in 9 bladen en in 1570 één van Terra Sancta in 9 bladen. Van hem zijn, voor zover ons bekend, twee grote atlassen be waard gebleven, één in de Bibliothèque Royale te Brussel en één in de Nationale Bi bliotheek te Madrid. Sgroten was een tijdgenoot van de in Neder land bekende graveur Claes Janszn. Visscher 312

(NGT) Geodesia | 1961 | | pagina 24