313 (15871637), wiens zoon Nicolaas een leer ling was van Blaeu. In dezelfde tijd leefde ook Lucas Janszn. Waghenaer 3593), de begaafde samensteller van zeeatlassen, van welke als eerste moet worden genoemd de Spieghel der Zeevaerdt van 1584, bewaard in Leiden. Sgroten was eveneens een tijdgenoot van Ja cob van Deventer (1536'4575), die ver scheidene nauwkeurige plattegronden teken de. Van Deventers kaart, op last van de Sta ten van Holland in 1542 gedrukt, diende voor bijna alle kaartwerken van einde 16e tot begin 17e eeuw als grondslag (eerst na 1620 ver scheen de eerste gedetailleerde nieuwe kaart van Holland, vervaardigd door Floris Baltha zar en Zoon) Jammer genoeg is, in tegenstelling dan met Sgrotens werk. van de ca. 200 originele kaar ten van Van Deventer niets meer over dan kopieën. Wij leven echt in de glorietijd van de Neder landse kartografie (ca. 15501650 Ook Sgroten gebruikte bij zijn groots levens werk Van Deventers kaarten, maar zijn eigen aanvullingen zijn juist door de nauwkeurige uitvoering een bijzondere aanwinst geworden voor onze kennis, vooral van Oost-Nederland. In zijn arbeid, op last van Alva verricht, be trok hij ook Duitsland met de grensstreken Vulkanische Eifel, Rijnland en Westfalen en België. De thans verschenen portefeuille met repro- dukties in moderne uitvoering bevat voor namelijk kaarten van Nederland in de 16e eeuw (hierin begrepen Keulen, Luik, Namen, Ardennen en Luxemburg). Alle reprodukties zijn genomen van kaarten uit de Brusselse atlas. Mede omdat Sgroten behoort tot de kaart- schilders is het toe te juichen dat het K.A.G. dit initiatief nam. De prijs van 75,'— plus 3,— verpakkings- kosten is, gezien de kostbare voorbereidingen, zeker niet te hoog te achten als men bedenkt, dat deze fraaie kartografische werken nu ge makkelijk toegankelijk zijn gemaakt voor alle bibliotheken en voor de vele belangstellenden op historisch-geografisch gebied. Wij hopen dat ook vele lezers van Geodesia deze ge legenheid zullen aangrijpen om met het oeuvre van één van onze belangrijkste kartografen uit de 16e eeuw kennis te maken. W.K. Wij ontvingen een in het Spaans gesteld prospectus van de Casa Polaca de ediciones cartografias te Warschau met een aankondi ging van de verschijning van de „Dicciona- rio Geodésico" in 6 talen (Pools, Russisch, Duits, Engels, Frans en Spaans). Opgenomen zijn 4800 technische termen be treffende de onderwerpen astronomie, foto- grammetrie, lagere- en hogere geodesie, in strumenten, kartografie, kadaster, topografie, hydrografie e.d. 25 specialisten hebben aan de samenstelling meer dan vier jaar gewerkt. Prijs 3jJ dollar (zonder Spaanse tekst 3 dol lar). Het adres van de uitgever is: Ars Polona, ul. Krakowskie Przedmiescie 7, Warszawa (Polen). W.K. Ruilverkavelingsallerlei Nieuwe aanvragen voor ruilverkaveling Aangevraagd werd de ruilverkaveling Los ser" voor een blok ter grootte van ca. 6760 ha onder de gemeente Losser. Ruilverkavelingsovereenkomst Wanssum Op 20 oktober 1961 werd in het gemeentehuis te Wanssum in tegenwoordigheid van vele genodigden de laatste handtekening gezet onder de ruilverkavelingsovereenkomst Wanssum". Deze werd geplaatst door de Commissaris der Koningin in Limburg als vertegenwoordiger van deze provincie, die mede partij bij deze voor zover bekend grootste tot stand gekomen ruilverkavelings overeenkomst is. Verder werd onder meer het woord gevoerd door Ir. C. Staf, de nieuwe president-directeur van de Nederlandsche Heidemaatschappij, onder wier leiding deze overeenkomst tot stand werd gebracht als 70e in een serie gedurende ruim 10 jaar. Deze 70 overeenkomsten omvatten een gebied ter grootte van ca. 7735 ha, waarvan de ruilver kavelingsovereenkomst .Wanssum" circa 838 ha beslaat. Hiervoor waren 235 hand tekeningen nodig. Personeelsvoorschriften. Deel XVIII der Fiscale Encyclopedie. Bewerkt door P. H. Pesman en A. Bouman. Suppl. 19. Prijs 8,03. Uitg. N.V. Uitg. Mij. JE. E. Kluwer, Deventer. Van deze zorgvuldig bewerkte vakstudie, vooral van belang voor die ambtenaren, die beroepshalve in aanraking komen met het Kadaster en met voorschriften en wetten als Pensioenwet, Algemeen Rijksambtenaren reglement, Kon. Besl. betreffende opleidin gen en examens, Arbeidsovereenkomstenbe- sluit, e.d., is supplement 19 verschenen. Het geheel is losbladig. De supplementen ver-

(NGT) Geodesia | 1961 | | pagina 25