Een methode tot het meten van hellingen in stalen damwanden onder water ervaringen. Als ieder dat doet helpt u elkan der en ons. „Geodesia" wordt dan nog meer uw eigen vaktijdschrift. De belangrijkheid van een artikel zit niet in de lengte, een kort artikel kan wel van veel meer waarde zijn en bovendien brengen korte artikelen meer afwisseling en verscheidenheid van onderwerpen. Hetzelfde wat hierboven gezegd is voor de rubriek „Weet U?" geldt evenzeer voor de rubriek Opgaven met landmeetkundige inslag". Een jaar geleden schreven we hier over ook reeds, dat het, als er niet meer be langstelling werd betoond, niet mogelijk zou zijn deze voort te zetten. Dit geldt nog steeds. We willen echter dit laatste nummer van de 3e jaargang niet besluiten in mineur. De redactie blijft optimistisch gestemd voor de toekomst en verwacht voor de nieuwe jaar gang, dat het koele blauw van haar omslag een warmere actieve belangstelling van haar lezers zal opwekken, dan het warme rood van de huidige vermocht te doen. Aan de passieve belangstelling twijfelen we in het geheel niet. De oplage van ons tijdschrift zowel als de be langstelling op het congres in Delft zijn daar voor voldoende bewijs. Moge deze warmere belangstelling in actieve zin onder meer uiting vinden in een beter doorgeven van mutaties en personalia door de verschillende landmeetkundige diensten. Van alle zijden wordt hier steeds naar gevraagd, maar zelf de gegevens verstrekken wordt meestal vergeten. Moge het doorgeven van alle bevorderingen per 1 januari een goed be gin zijn van het nieuwe jaar en de aanloop tot een nauwer contact tussen redactie en diverse diensten. De eindredacteur zal het prettig vinden de beschikking te hebben over een vast correspondentie-adres bij iedere dienst. We doen een beroep op ieder, die als correspondent wil optreden, zijn naam en adres en de dienst waarvoor hij optreedt aan ons door te geven. We wensen onze lezers een gezegend Kerst feest en een voorspoedig 1962. DE REDACTIE door W. M. van Breen, Technisch Hoofdambtenaar, Landmeet kundige Afdeling Gemeentewerken Rotterdam Ten behoeve van de aan te leggen Metro te Rotterdam wordt ten noorden van het Weena een bouwdok vervaardigd waarin de tunnel stukken zullen worden gefabriceerd. Daar de beschikbare ruimte het bezigen van taluds niet toestond is dit dok afgeheid met stalen damwand. De bodemgesteldheid maakte het noodzakelijk de bouwput eerst tot een diepte van 13 meter uit te graven. Daar dit veel te grote spanningen in de damwand zou opwekken als dit in het droge werd ge daan is deze uitgraving in het water gebeurd. Niettemin was het noodzakelijk om de gedra gingen van de damwand te kennen. Aan de afdeling landmeten werd verzocht eventuele bewegingen in de damwand te meten. Om nu onder water de hellingsverandering te kunnen meten is door genoemde afdeling een appara tuur ontwikkeld bestaande uit: I. een meetwagentje; II. een takel; III. een opstelstoeltje voor een theodoliet. 292

(NGT) Geodesia | 1961 | | pagina 4