295 I. Het meetwagentje is, zoals de tekening (fig. 1) laat zien, een samenstel van twee magnetische wielen, twee schetsplaten, een ophangpunt en een punt waaraan een nylon draad (meetdraad) wordt bevestigd. Om te voorkomen dat het wagentje op andere plaatsen dan de bedoelde gaat rijden zijn er geleidewieltjes aan gemaakt. De bevestiging hiervan kan worden aangepast aan verschil lende soorten damwand. Öm de aantrekkings kracht te verhogen zijn nog twee magneten ingebouwd welke ongeveer 3- mm vrij van de damwand blijven. II. De takel bestaat uit haaks omgezet li- profiel waarin twee katrollen zijn bevestigd waarover een staaldraad en een nylondraad lopen. Beide draden worden bediend door aan de verticale balk gemonteerde liertjes. Een tweede U-profiel is er aan bevestigd om het geheel met een paar vleugelmoeren op de damwand te plaatsen. III. Het opstelstoeltje voor de theodoliet A (fig. 2) is een ronde plaat die door middel van een paar strippen met vleugelmoeren op de damwand geklemd wordt. De werkmethode is nu als volgt: Op de te meten damwandplank wordt de takel opgesteld, de staaldraad en de nylon draad worden aan het meetwagentje gekop peld, waarna dit hangende aan de staaldraad tegen de damplank wordt gekleefd. Het ge wicht van de meetwagen is zodanig dat deze uit zichzelf naar beneden gaat. De aantrek kingskracht is van dien aard dat planken tot een helling van 5 (voorover) nog kunnen worden gemeten. In de staaldraad is een maat verdeling aangebracht. De theodoliet wordt op 5 tot 10 m afstand van de takel opgesteld zodanig dat de nylondraad over een hoogte van twee meter kan worden waargenomen. De waarnemer meet de hoeken tussen de bo venkant van de damwandplank 1de nylon- draad waar deze uit de takel te voorschijn komt (2) en een punt van de nylondraad twee meter lager (3) De hoogte van dit punt is op de takel aan gegeven. De waarnemer richt de horizontale draad van het diafragma op het merk en be weegt de theodoliet naar links of rechts tot de verticale draad samenvalt met het midden van de nylondraad. De meetassistenten zorgen er door middel van de takel voor dat de meetwagen zich op de gewenste diepte bevindt en de nylondraad gespannen staat. Nylondraad van 1 mm doorsnede kan een spanning verdragen van ca. 30 kg. Reeds bij een gewicht van ca. 10 kg is de draad zo danig gespannen dat geen afwijking van de rechte lijn van betekenis meer te verwachten is. Door de wagen steeds twee meter te laten zakken en de hoeken te meten wordt een pro fiel van de damplank verkregen t.o.v. de ver ticaal door de bovenkant. De afstand van theodoliet (A) tot takel (B) wordt gemeten. Uit L tg a en L tg (5 ontstaan de horizontale afstanden a en b. De afstand van het aangrijpingspunt van de nylondraad aan de meetwagen tot de dam plank is c. Op het afgebeelde formulier op blz. 294 is de gang van zaken bij de berekening duidelijk te volgen. Het behoeft geen betoog dat om te kunnen meten de damplanken ontdaan moeten zijn van klei, roestbladders enz. Bezien we nu de nauwkeurigheid, dan vallen al dadelijk enige foutenbronnen op. In de eerste plaats de waarnemingsfouten. Bij een proefmeting op 0 m afstand gericht op nylondraden welke niet verticaal waren gespannen, werd een standaardafwijking in de enkele richting gevonden van 5 dmgr wat neerkomt op ca. 0,1 mm. Een tweede foutenbron is de refractie; deze moet noodwendig worden geaccepteerd, maar behoeft echter niet te worden overschat, daar alleen refractieverandering van invloed is op de resultaten. Snelheid bij het meten verhoogt dus hier de nauwkeurigheid. Nog enkele oorzaken van fouten zijn: een niet verticale stand van de takel, het niet zuiver haaks zijn van de hoek bij B. Deze hebben echter een zeer geringe invloed op het eindresultaat. Dat door de extrapolatie de ontstane fout groter wordt naar gelang de meetwagen dieper zakt, is nu eenmaal onver mijdelijk. De uitkomsten van verschillende metingen wijzen op een nauwkeurigheid van plus of min 3 mm op 40 m diepte.

(NGT) Geodesia | 1961 | | pagina 7