13 menten, die door de Firma Hagen werden tentoongesteld, gaf Ir. Van Wely een uiteen zetting van de wijze waarop met de verschil lende types instrumenten wordt gewerkt en voor welk doel ieder type het meest geschikt is. Hierbij kwam naar voren dat voor metin gen ter bepaling van een meetkundige grond slag een dubbelbeeldafstandmeter of een theodoliet met basisbaak vereist is om de ver eiste nauwkeurigheid te bereiken. Waar de aanschaffing van een dubbelbeeldafstand meter voor vele kleinere diensten vaak niet rendabel zal zijn, is de gewenste nauwkeurig heid ook te bereiken door bij de aanwezige theodoliet een voorzetprisma met planparal- lelle plaat en een horizontale baak aan te schaffen. Men moet in het algemeen de te meten zijden niet groter nemen dan 70—110 m om de nauwkeurigheid van 1 a 2 cm per 100 m te kunnen halen. Door bij gebruik van een basis baak met een hulpbasis te werken is bij af standen boven 300 a 400 m het gebruik van deze baak nauwkeuriger en economischer dan de dubbelbeeldafstandmeter, omdat bij dit laatste instrument het aantal tussenopstellin- gen groot wordt. Beneden 300 m is de dubbel beeldafstandmeter echter meer aan te bevelen. Ten aanzien van afwijkingen in de A-con stante van een instrument valt nog op te mer ken, dat deze wordt gecorrigeerd door de veelhoeken te berekenen volgens methode II van de Handleiding Technische Werkzaam heden van het Kadaster. Voor detailmeting kan in het algemeen met de instrumenten met verticale baak voldoende nauwkeurigheid worden bereikt. De meting geschiedt volgens de poolcoördinatenmethode, de uitwerking met diverse types poolcoördi- natografen en transporteurs. Eventueel kan de uitwerking direct in het veld geschieden door gebruik te maken van een los tekenbord met transporteur. De interessante en instructieve lezing, die werd toegelicht met dia's, werd gevolgd door een geanimeerde discussie, waarbij vele vra gen uit de praktijk naar voren kwamen. We kunnen in Arnhem terugzien op een zeer geslaagde bijeenkomst en hopen, dat de be langstelling ook in de toekomst even groot zal blijven als op de nu gehouden bijeen komsten. M. L. V. Rayonbijeenkomst te Amsterdam Op 2 februari 1962 wordt in Krasnapolsky te Amsterdam een rayonbijeenkomst gehouden waar de heren IV. J. Griep, W. M. van Breen en J. F. Entrop van de Landmeetkundige Af deling van Gemeentewerken te Rotterdam zullen spreken over: de landmeetkundige werkzaamheden in ver band met de bouw van de METRO te Rot terdam. De te volgen bouwwijze van de Metro stelt hoge eisen aan de nauwkeurigheid van de maatvoering, waarvoor een speciale appara tuur ontwikkeld moest worden. Ook de vast stelling van het tracé door het centrum van Rotterdam met bogen in het horizontale- en verticale vlak wierp in rekentechnisch op zicht moeilijkheden op. Behalve hetgeen over de diverse problemen ook reeds op de rayonbijeenkomsten te Rotter dam en Arnhem in 1961 werd verteld, zal thans ook aandacht besteed worden aan de in het afgelopen jaar opgedane ervaringen. De voordrachten worden geïllustreerd met dia's, terwijl in de pauze de bij de uitvoering der werkzaamheden gebruikte apparatuur zal worden gedemonstreerd. Na afloop der lezingen bestaat gelegenheid tot het stellen van vragen. We nodigen alle lezers van „Geodesia" en verdere belangstellenden uit deze interessante voordrachten bij te wonen. De bijeenkomst vangt aan om 20.00 uur. G. D. de Beurs, V.v.L. J. Koning, V.T.A.K. J. Rietveldt, V.M.D.R. corr.-adres: Bijweglaan 23, Bennebroek, tel 02502-6925 ABONNEMENTEN „GEODESIA" Het Bestuur van de Stichting „Nederlands Genootschap voor Landmeetkunde" verzoekt de abonnees vriendelijk, bij het ingaan van het nieuwe jaarabonnement de verschuldigde abonnementsgelden te willen overmaken op postgiro 223150, t.n.v. de penningmeester van de Stichting N.G.L., Zocherstraat 77-1 te Amsterdam. Het Bestuur

(NGT) Geodesia | 1962 | | pagina 11