15 kendheid, die we echter toch onder uw aan dacht menen te moeten brengen." Daar we echter niet beschikken over volledige gegevens van alle landmeetkundige diensten en afdelingen waar landmeetkundigen werk zaam zijn, is het zeer waarschijnlijk dat niet allen dit schrijven hebben ontvangen. Wij verzoeken al degenen voor wie dit geldt ons van het niet ontvangen in kennis te stellen, zodat we alsnog de vragenlijst kunnen toe zenden. Slechts met aller medewerking is het mogelijk tot een goed beeld van het gehele landmeetkundig bedrijf in Nederland te komen. indien er in België belangstelling bestaat om mee te werken aan deze enquête zullen we op aanvraag ook aan de diensten daar dit rond schrijven met vragenlijst gaarne toezenden. Wij doen tenslotte een beroep op ieder ons de toegezonden vragenlijst spoedig ingevuld terug te zenden. Namens de redactie, M. L. Veen Ing., eindredacteur Burg. Bloemersweg 26, Arnhem FOTOGRAMMETRIE EN EGYPTISCHE CULTUUR Zoals bij de meeste lezers bekend zal zijn, wordt er sedert 1955 hard gewerkt aan de redding van monumenten in Nubië. De 5 km lange dam in de Nijl bij Assoean, die in de toekomst mede zorgdraagt voor voedsel voor miljoenen, heeft aan de andere kant miljoe nen in beweging gebracht. Er is een inter nationaal actiecomité opgericht, dat de UNESCO steunt bij de grootse poging om de oude Egyptische cultuur te bewaren voor het nageslacht. Dit moet snel gebeuren, want reeds in 1968 zal achter deze enorme dam een stuwmeer van 600 km lengte worden ge vormd, waardoor ettelijke onverplaatsbare monumenten diep onder het water bedolven zullen zijn en vergaan. Van de meer dan 100 plaatsen van grote geschiedkundige beteke nis is misschien reeds volgend jaar de helft verzwolgen. Belangstellenden mogen wij verwijzen naar de uitgave van de UNESCO: The preser vation of the ancient monuments of Nubia en de moderne publikatie van het Nederlands Adviesbureau „Nedeco": On the safeguard ing of the Philae-monuments. Zij tonen aan dat onze generatie een grote blunder maakt als wij de honderdmiljoen, nodig om deze kunstuitingen te bewaren, niet opbrengen. De activiteiten echter, die reeds nu ontwikkeld worden, doen het beste hopen. Interessant voor onze lezers is wel, dat ook de fotogrammetrie bij dit werk belangrijke diensten bewijst. De foto's van het gehele ge bied zijn reeds genomen. Urgent is de ver vaardiging van de „photogrammetric con tour map". Daarna zullen overal de grond ploegen hun arbeid zo snel mogelijk tot een goed eind kunnen brengen. Ook de monumenten afzonderlijk worden op genomen met een stereoscopische camera. De ingebeitelde figuren werkt men daarna uit in de vorm van een model op schaal. De con touren worden afgetast met een pantograaf- naald en teruggebracht op gipsplaten. De graad van nauwkeurigheid is hoog, de af wijkingen niet noemenswaard. Deze platen tonen de prachtige resultaten van de toepas sing der fotogrammetrie op dit wel zeer bij zondere terrein. Dank zij deze toepassing zullen aan de expositie-ruimten van de musea op grote schaal schatten worden toegevoegd. Het documentatiecentrum in Cairo zal dan een rijke bron van informatie zijn, zowel voor de Egyptologen als voor de schrijvers van populaire werken. Het copyright van de meeste foto's berust bij het Institut Géographique National, 136 bis, Rue de Grenelle, Paris Vile. Omdat men 20 NF. vraagt per foto, hebben wij afgezien van het opnemen van deze beelden, die te zamen wel een goede kijk geven op de ont wikkeling van het fotogrammetrisch proces. W. K. Nieuwe aanvragen voor ruilverkaveling Aangevraagd werd de ruilverkaveling voor het complex „Beneden Donge" ter grootte van ca. 4230 ha gelegen onder de gemeenten Tilburg, Dongen, 's-Gravenmoer, Raams- donk en Oosterhout.

(NGT) Geodesia | 1962 | | pagina 13