17 Documentreproductie, officieel orgaan van het Nederlands Genootschap voor Document- reproductie. In het eerste nummer van jaar gang 1961 van dit driemaandelijks tijdschrift bespreekt de redacteur in zijn inleidend artikel eerst de toestand in de wereld van de repro grafie, waarbij hij vaststelt dat de reprografie bij velen reeds een plaats in het kader van het routinedenken heeft verkregen. ,,Dit bleek bijv," zo vervolgt Dr Guinea u, „toen ik deelnam aan een bespreking, waarbij enkele berekeningen en schetsjes gemaakt werden. Toen bleek, dat deze notities de basis van onze verdere werkzaamheden zouden vor men, stelde de gastheer voor er snel voor ieder van de vijf deelnemers een kopie van te maken. Zonder dat het iemand verwonderde, waren we enige minuten later in het bezit van de benodigde kopieën. En wat misschien nog belangrijker was: niemand had zorgen betref fende de geheimhouding." Ziedaar in twee zinnen evenzoveel aspecten van de vrij plotseling opgekomen snelkopie, die enerzijds verklaard kan worden door het gebrek aan goede en niet te dure secreta riaatskrachten, anderzijds door een groeiende waardering voor reprografische toepassingen. Uit een verslag van de in maart 1961 gehou den jaarvergadering van het N.G.D.R. blijkt dat H. R. V e r r y, adviseur van de Britse regering en D r. Frank van de A.E.G. voor de leden hebben gesproken over de stand van zaken respectievelijk in Engeland en Duits land. Het is de bedoeling Nederlandse spre kers uit te nodigen voor een voordracht over elektrografie (is inmiddels geschied) en over de stand van de reprografie in Nederland in vergelijking met hetgeen over Engeland en Duitsland is gezegd. Over „Planning in de reproduktiedienst" hield A. C. van Vugt een voortreffelijke voordracht waarvan de tekst eveneens in dit nummer is opgenomen. Spr. bepleit een planning die met kleine wij zigingen voor elk bedrijf, in veel gevallen ook buiten de reprografische sector, toegepast kan worden. Vanzelfsprekend wordt gewerkt met een planbord, waarvan het aantal panelen overeenkomst met het aantal werkpunten. Spr. komt dan tot een 13-tal voordelen, die bij het werken hiermee op de wijze als door hem ont wikkeld „steeds weer in het oog springen". G u i n e a u legt onder de titel Inspecteer uw fotografische archieven" nog eens uit waarom zoveel aandacht besteed moet worden aan fixeren en spoelen, terwijl dezelfde auteur een verklaring geeft van werking en mogelijk heden van een elektrografisch kopieerappa raat, de „Videograph", waarin de beeldmatige verdeling van elektrostatische lading direct op het papier wordt aangebracht. Wat de moge lijkheden betreft vertelt schrijver dat hij adressen heeft gezien, die door middel van de Videograph waren vervaardigd en zeker niet minder goed leesbaar waren, dan die van een adresseermachine. „En dat bij een snel heid van 84000 adressen per uur." De N.V. Lettergieterij „Amsterdam" schijnt een zeer actieve publiciteitsafdeling te heb ben. De redactie releveerde verschillende in teressante mededelingen, zoals over een ge heel nieuwe maatvaste folie, Astralon V-60, superieur aan de tot nu toe gefabriceerde kwa liteit Astralon. Behalve deze tot de „hoogste eisen" opgevoerde maatvastheid wordt een tweede verbetering genoemd die niet minder belangrijk is nl. dat de V-60 veel minder ge voelig is voor beschadigen. Normale Astralon vertoont de neiging spoedig af te brokkelen, de nieuwe is slag- en stootbestendig: een scheur wordt „afgestopt en gaat zeker niet

(NGT) Geodesia | 1962 | | pagina 15