19 Geodasie te Frankfurt a. M. gehouden heeft op de Geodetische Studiedag van de N.L.F. op 21 april 1961 te Delft over Erfahrungen über Basismessungen mit Invardrahten und über elektronische Entfevnungsmessungen im Dreiecksnetz I.O. Het zou ons in het bestek van deze bespreking te ver voeren nader op de inhoud van deze voordracht in te gaan, maar we bevelen de lezing er van aan aan ieder die op enigerlei wijze te maken heeft met dergelijke metingen of op de hoogte wil blijven van de moderne ontwikkelingen op dit gebied. Mr. Ir. C. G. van Huls vangt in dit num mer aan met een serie artikelen over De ver houding Kadaster-Hypotheken, dat geschre ven is naar aanleiding van het artikel ,,De kadastrale aanduiding in zijn functie van hy pothecaire aanduiding" van Mr. L. F. Ber- retty in W.P.N.R. 4638 en de reacties daarop van G. A. B. Frinking in Geodesia jaargang 1960, blz. 231 e.v. (Ideaal of Utopie?) en jaargang 1961, blz. 172 e.v. (Een oud pro bleem en een nieuwe oplossing) en van Ir. A. Govers en E. van den Hoonaard in W.P.N.R. nr. 4690 (Het openbaar register en het Ka daster) en waarin de schrijver de verhouding tussen de administratieve en de technische diensten van het kadaster onder de loep neemt en een poging wil doen de tegenstellingen die zich hier steeds weer openbaren te overbrug gen. Hij wil trachten hierbij de sentimenten, die in de polemieken naar voren komen en die vaak de indruk wekken van bijna persoonlijke aard te zijn, te vermijden en op zuiver zakelijk- wetenschappelijke gronden trachten de par tijen nader tot elkaar te brengen, waarbij het uiteindelijk de bedoeling is, „uitgaande van de bestaande situatie, de verhouding kadaster hypotheken nader te ontleden, na te gaan in hoeverre beide instituten met elkaar verweven zijn, welke verschilpunten ze vertonen, hoe sterk de band tussen beide is, of die band versteviging behoeft en in hoeverre ze ge reorganiseerd moet worden, teneinde te ge raken tot een harmonische en doelmatige in richting van de grondadministratie". Alvorens hiertoe over te gaan zal in het vol gende nummer eerst een nadere precisering worden gegeven van de diverse gebruikte woorden en termen, teneinde langs-elkaar- heen-praten te voorkomen. Van de hand van Ir. A. D. O o s t r a en Ir. D. W. Visser treffen we een artikel aan over De onderlinge afstand van land- bouwwegen voor bouwland in Noord-Lim burgse ruilverkavelingen. Vooral de ruilver- kavelaars zullen in dit artikel veel wetens waardigs vinden over bedrijfsgroottestructuur, perceelsvorm en exploitatiekosten, toelaatbare perceelslengten en kaveldiepten, aantal meters insteekweg en onderlinge afstand van kavel- ontsluitingswegen, begrippen waarmee ze bij hun ruilverkavelingswerk en in contacten met cultuurtechnici steeds weer te maken krijgen. Mr. C. H. A. H e i s e r reageert in Dc beëdigd klerk in dc branding op het artikel van Mr. Ir. van Huls in het oktobernummer van het Tijdschrift, terwijl Ir. R. Jonkers Enige kanttekeningen geeft bij het artikel van Mr. Ir. van Huls over „Enige fiscale aspecten van de ruilverkavelingsovereenkomst" in hetzelfde nummer, teneinde „zonder aan het betoog tekort te doen enige aanvullingen te geven om eventuele misvattingen, die zouden kunnen ontstaan, weg te nemen." Het nummer bevat verder diverse literatuuroverzichten, verslag van de vergadering van het Comité Permanent van het F.I.G. op 9/14 juni 1961 te Bern en van de Hoofdbestuursvergadering van de N.L.F. van 10 nov. 1961 en het jubileumcongres te Tilburg op 13 en 14 september 1961, alsmede van de Algemene ver gadering van de Vereniging voor Kadaster en Land meetkunde op 21 oktober 1961 te Utrecht. Ook aan het eerste congres van het Neder lands Genootschap voor Landmeetkunde op 13 oktober 1961 te Delft wordt een kort ver slag gewijd, waaraan we op bladzijde 302 van de vorige jaargang reeds een citaat ontleen den, en waarin verder voor de volledige tekst van de lezingen wordt verwezen naar Geo desia. M L.V. De Onafhankelijke Landmeter-Expert en Landmeter-Architect. Het september-oktobernummer 1961 van dit gestencilde tweemaandelijkse periodiek van de Orde der (Belgische) Landmeters, gro tendeels in het Frans gesteld, geeft een verslag van het nationale congres der Ita liaanse landmeters (van 1 tot 6 september 1961) en bespreekt de lessen, welke hieruit voor de Belgische landmeters getrokken kun nen worden. Hierbij wordt medegedeeld, dat het Italiaanse tijdschrift sedert januari 1960 heet „II geometra libero professionista", In de verdere inhoud komt uit, dat de jongste be slissingen van de Italiaanse rechtspraak voor een landmeter in overheidsdienst cumulatie met de betrekking van particulier landmeter verbiedt en schrapping van ambtenaren-land meters uit de beroepsregisters bevordert. Volgens de redacteur is dit voorbeeld enig in Europa. Blijkens het artikel .Cumuls bij het kadaster" is het in België (brief van de Dir.-Generaal

(NGT) Geodesia | 1962 | | pagina 17