Kadaster en Landmeetkunde in de Literatuur door W. Koopmans, oud-ambtenaar van het Kadaster. Na de verschijning van het bijzonder aardige boekwerk „N ederland zoals hetwas zoals het is" van IV. W. Reis heb ben wij indertijd in het Orgaan VTAK ver wezen naar schrijvers korte uiteenzetting van het Groningse beklemrecht. Nu is reeds de 7e druk op de boekenmarkt. De auteur ver telt op blz. 246 iets over de strijd tussen de Drentse en Groningse veenontginners, ont staan doordat de Groningers in het Ooster- moer te ver doordrongen naar de grens van Drenthe. Willem Lodewijk, in die tijd stad houder van de drie noordelijke provincies, had reeds voorzien dat deze strijd moest ko men en daarom had hij in 1645 aan de land meter Jan Sems opgedragen een grenslijn te trekken door het grote moeras. Jan Sems nam de Groninger Martinitoren als uitgangs punt en trok een rechte lijn, van Wolfsber gen, ten oosten van het Zuidlaarder meer naar het kasteel Ter Haar (bij Ter Apel). Deze grenslijn noemt men nog de Semslinie. De twist was daarmee echter niet van de baan. Er werd zelfs een formele veldslag ge leverd. Hierbij loofde Adriaen Geerts Wil- dervanck, stichter van de Veenkolonies Veendam en Wildervank en erfpachter van het moer, een rijksdaalder uit voor elke ge vangen genomen Drent. Prof. Dr. Philip Witkop heeft .Oorlog s- brieven van Duitse studenten' verzameld. In 1917 zijn deze bij C. L. van Lan- genhuysen te Amsterdam als 3e druk uitgege ven in de Ned. vertaling van Wenzel Franke- mölle. Het is een van de tientallen beklemmen de boeken over de eerste wereldoorlog, wel iswaar met vele nonsensicale uitspraken van geëxalteerde Pruisische officieren. „Het is het gehoorzamen aan het onontkoombare bevel, dat ons volk boven heel de wereld superieur maakt" (blz. 75)maar ook met beschrijvingen die ons nu nog doen huiveren. Aan het Franse front liggen duizenden lijken in loopgraven met 40 cm water en slijk (blz. 52). Voor deze rubriek denken wij echter aan een nacht aan de Rawka in Polen of Rusland op 6 januari 1915. De „officier" Walter Harich vertelt daar, onder het gelach van de „anderen", dat hij een arme Russische jood al zijn cigaretten heeft afgenomen en dat hij daarna als nacht kwartier een gouvernementsgebouw vindt, waar op de derde verdieping nog vrije ver trekken worden aangetroffen. Het was een landbouwafdeling. De akten waren uit de kasten gerukt, de kale vloer lag overdekt met gescheurd papier. De verschil lende aktenbundels lagen minstens een voet hoog. Slimme soldaten hadden van dit papier een warme legerstede gemaakt ((blz. 98). Wij waren tenminste onderdak, zo zegt deze student-officier Onder mijn hoofd lag een of ander Russisch wetboek en over mijn voeten lagen de bladen van een Russisch kadasterboek Het werd de laatste gezel lige dag F. den Houter, Perzië zonder sluier geïll.Uitg. Het Wereldvenster, Baarn, 1959. Als het eeuwenoude Perzië was het eens het brandpunt van Oosterse beschaving en het centrum van de oude wereld, als het moderne Iran is het sedert 1935 het nieuwe rijk dat brak met het feodalisme. Het is ook het land van de olie, waar in 1933 het Nationaal Car tografisch Centrum werd gesticht te Teheran, bij de opzet waarvan Prof. dr. ir. W. Scher- merhorn adviseerde. Het eerste project, dat spoedig voltooid zal zijn, was het door middel van driehoeks metingen in kaart brengen van een strook van 50 km bij 2500 km, welke strook in het westen moest aansluiten op de bestaande Turkse kaarten en in het oosten op die van Pakistan. Een' ander project was het meten van het landniveau, van een punt aan de Per zisch Golf af (nabij Abadan), noordwaarts 22

(NGT) Geodesia | 1962 | | pagina 20