MUTATIES langs de spoorlijn. De gegevens moesten ten slotte aansluiten bij die van de Turken, die met meten waren begonnen bij de Zee van Marmora. Tien teams zijn nu bezig met het, zeer gedetailleerd, in kaart brengen van 3000 km2 rondom Resht aan de Kaspische Zee. Perzië is een ideaal land voor luchtfotogram- metrie. Er kan vrijwel dagelijks gewerkt wor den, zeker tussen 9 en 11 uur. Vele jonge Perzen worden nu in Teheran opgeleid; de besten krijgen een opleiding in Delft, waar ook het Hoofd van het Centrum, ir. Ebrahimi, in 1951 1952 heeft gestu deerd. De laatste jaren werden gemiddeld acht Perzen opgeleid in de gespecialiseerde afdeling voor technische en economische toe passing van de luchtfotogrammetrie. De eer ste topografische kaart kan spoedig gereed zijn. De algehele kaartering duurt zeker 20'25 jaren en dan moet men al weer aan een nieuwe beginnen. Een belangrijke arbeid in Perzië is de aanleg van ghanats (ondergrondse kanalen voor de bevloeiing), die zich verscheidene kilometers ver aftekenen door de van uit het vliegtuig zichtbare schachtopeningen. Als de waterzoekers (op wie men voor 100 vertrouwt) hun werk hebben gedaan en de moederputten zich vullen, gaan de inheemse landmeters zich bemoeien met de uitzetting van de horizontaal lopende kanalen door het geaccidenteerde terrein. Ze gaan als volgt te werk: allereerst wordt met een touw de diep te van de moederput gemeten en definitief vastgeleg door in bedoeld touw een knoop te leggen. Daarna spant men een ander touw aan de bovenzijde van de moederput naar de eerste van de vele palen, uitgezet in de rich ting van de zich kilometers verder bevinden de gronden, die moeten worden bevloeid. Het touw wordt op het gezicht horizontaal ge spannen. Ter controle brengt men in het mid den van het touw wat waterdruppels aan. Tonen die de neiging naar een zijde weg te lopen, dan is zulks het bewijs dat het niet volkomen horizontaal staat en wordt een cor rectie aangebracht. Het waterpas, hoewel be kend, wordt nog steeds niet gebruikt. Is de stand juist, dan wordt de afstand tussen aan- hechtingspunt van paal en bodem opgemeten en afgepast op het touw waarmee de diepte van de moederput werd gemeten en ander maal wordt een knoop gelegd. Zo krijgt men een stuk touw waarvan de knopen behalve de diepte van de hoofdput ook de lengte die de resp. hulppunten dienen te krijgen, weer geven. De landmeter zorgt er daarna nog voor, dat om de 100 meter schachten worden gemaakt ter juiste diepte opdat de putgravers zich kunnen oriënteren aan de hand van be trouwbare punten. De schachten bereiken een diepte van 300 m. Het bevloeiingssysteem, hoewel onvoldoende, vervult ons met ontzag als we bedenken dat dit reeds duizenden jaren geleden werd ont worpen. De roman van Herbert Frank „Aufstand der Herzen", in 1958 in Ned. vertaling als „Goed volk" verschenen bij Elsevier te Amsterdam, verplaatst ons naar de moeilijk te beschrijven oorlogsjaren, die nog zo kort achter ons lig gen. Het is achtervolging en verraad, wan hoop en berusting, wreedheid en huiszoe king De huiszoeking bij „Tante" heeft plaats in de ochtendschemering, even nadat de auto met gierende remmen stilstond en de soldaten er als schimmen uitgesprongen wa ren Tante was al wakker en speelde haar spel, het spel van zovele dappere Nederland se vrouwenDe heren op kamers be schermde zij, zoveel ze kon. „Die moesten overdag hard werken en willen 's nachts niet gestoord worden". Voor de deur van Paul de Jong fluisterde Tante eerbiedig: „Dit is de kamer van meneer De Jong" (blz. 161). Me neer is ambtenaar bij het kadaster, ziet U, de rechterhand van de burgemeester, om zo te zeggen En wie slaapt hiernaast, vroeg een van de groenen. „Die kamer is leeg", zei Tante... Ze vloekten, maakten groot ru moer en uitten verschrikkelijke dreigementen: toen trokken ze af Landmeetkundige Afdeling Gemeente werken Arnhem Bevorderd per 1-1 -'62 tot techn. hoofdambt A de techn. hoofdambt. J. Wille. Landmeetkundige afdeling Dienst Openbare Werken en Volkshuisvesting der Gemeente Dordrecht Bevorderd per 1-1-'62 tot techn. ambt. Ie kl.: de techn. ambt. K. Wagenaar; tot opz. Ie kl.: de opz. 2e kl. I. Jansover. eervol ontslag per 1-3- 62: de techn. ambt. Ie kl. K. Wagenaar. 23

(NGT) Geodesia | 1962 | | pagina 21