Het betekenen van enkele kunststoftekeningdragers door G. van der Wolde, N.V. Philips Gloeilampenfabriek (Eindhoven), Hoofdgroep Technische Bedrijven, Architecten en Ingenieursbureau, sector Terreinen De verschillende kunststoftekeningdragers worden de laatste jaren in steeds groter aan tal door de verschillende landmeetkundige diensten in ons land toegepast. De beteken baarheid van het materiaal en de juiste inkt soort leveren echter nog vaak moeilijkheden op, waardoor de algehele invoering van deze tekeningdragers bij de verschillende diensten wordt geremd. Ook de prijs ligt meestal der mate hoog, dat men nog te vaak van het ge bruik van dit materiaal afziet. In het artikel van de heer M. J. J. Flink, 3e jaargang nr. 5 (mei 1961is een uitstekend overzicht gegeven van de verschillende kunst stoftekeningdragers. Hiervan wil ik twee soorten noemen die door ons veel worden gebruikt, nl. Kodagraph en Permatrace. a. Kodagraph is een tekenfilm op polyvinyl- basis. Het is zeer goed maatvast, prima betekenbaar en is bestand tegen niet al te hoge temperaturen. Wanneer men licht drukken wil maken van kodagraphcal- ques verdient het aanbeveling deze direct te maken als de lichtdrukmachine is in geschakeld. Verder is er kodagraph met een lichtge voelige laag in de handel, waardoor het mogelijk is langs fotografische weg ver kleiningen of kopieën te vervaardigen, die even goed betekenbaar zijn als de minuut calque. b. Permatrace is een tekenfilm op polyester basis, prima maatvast, scheurvast en be stand tegen hogere temperaturen. Het bezwaar dat men aanvoert tegen het gebruik van beide materialen is dat de inkt niet goed hecht, de inktlijnen gaan scheurtjes vertonen of, wat nog erger is, de gedroogde inkt springt van de tekening af. Vooral bij reproduktie ondervindt men dan moeilijkheden en ook de tekening zelf maakt een slordige indruk. Met verschillende inkten hebben we echter proeven genomen of zij voor het betekenen van deze kunststoftekeningdragers geschikt waren. Het bleek dat van de in de handel ge brachte inkten geen enkele aan alle eisen vol deed. De resultaten waren over het algemeen zeer miniem. Een bijzonder goede inkt kan men echter op de volgende wijze verkrijgen: Men lost kaliumbichromaat (poedervormig, kleur oranje) zodanig in water op dat een verzadigde oplossing ontstaat. In een wrijf- bakje maakt men met water enige inkt (Chi nese wrijfinkt) aan, voegt een paar druppels kaliumbichromaat toe en wrijft zolang tot de inkt voldoende zwart is. De toevoeging van bichromaat heeft tot resul taat, dat de inkt na droging soepel en taai blijft. Deze inkt heeft vele goede eigenschappen en op kunststoftekeningdragers toegepast heeft het a. een grote hechting; b. de inktlijn springt niet van het materiaal af (dit geldt ook voor grote ingezwarte vlakken) c. de inktlijn is strak, overal van gelijke dikte en verder diepzwart (belangrijk bij repro duktie) Ook bereikt men een redelijk resultaat door een paar druppels bichromaat toe te voegen aan bijv. Pelikan T of TN inkt. Maar door deze toevoeging wordt de inkt te grijs en moet naderhand zover ingedampt worden totdat de goede zwarting weer is bereikt. Voordat men het materiaal gaat betekenen moet men het reinigen, bijv. met vetvrije ben zine (liever geen krijt gebruiken). Maar dit is gevaarlijk wanneer kachels in het vertrek aanwezig zijn. Vaak heeft men een calque soms dagen ach tereen op het tekenbord en het is daardoor moeilijk deze vetvrij te houden. De eenvou digste manier is dan ook om het te betekenen oppervlak licht voor te gommen met potlood gum.. Gaarne wil ik hier nog een opmerking aan toevoegen. Het tekenresultaat is ook wel degelijk af hankelijk van het te gebruiken tekengereed schap. Men dient trekpennen met extra ver harde punten te gebruiken. De echter nog veel toegepaste graphospen leent zich slecht voor het betekenen van dit kunststofmateriaal. 43 Publikatie met toestemming van N.V. Philips' Gloei lampenfabrieken (Eindhoven).

(NGT) Geodesia | 1962 | | pagina 13