Voorlichtingsdag NEDERLANDS GENOOTSCHAP VOOR DOCUMENTREPRODUCTIE 47 Het Nederlands Genootschap voor Docu mentreproductie hield op donderdag 30 nov. j.l. een voorlichtingsdag in de Rotonde van de Dierentuin te 's-Gravenhage. Als eerste spreker op deze goed bezochte bij eenkomst sprak de heer Ir. Th. W. t e N u y 1 van de Shell Internationale Research Maat schappij N.V. te 's-Gravenhage over: „Miero- fotografie in dienst van de automatische do cumentatie" Spreker behandelde de techniek van de docu mentatie. Nadat was gewezen op de nood zakelijkheid van een goede documentatie gaf hij een overzicht betreffende het groeperen en het ontsluiten van documenten. Voor de plaats van de automatisering in de classificatie stelde hij de volgende punten: 1streng systematisch 2. empirisch 3. systematisch met slagwoorden met indexing: a. ontleend aan documentatie b. voorgeschreven woorden c. woorden geordend in classificatie. De automatisering van de documentatie leidt tevens tot de microfotografie waardoor men een zeer gemakkelijke en overzichtelijke orde ning van de documenten kan verkrijgen. Documentatie en microfotografie zijn twee nauw verbonden begrippen. Spreker gaf in dit verband een kort overzicht van twee systemen t.w. Rapid Selector System'' en „Filmorex". De bij deze systemen toegepaste apparatuur wordt tevens benut als coderingsapparatuur. Hierna werden enige coderingsmogelijkheden behandeld en een paar ponskaart-systemen, waaronder de z.g. Deltakaart, getoond. Spreker besloot met de opmerking dat een goed toegepaste automatisering het terug zoeken van de documenten tot een eenvoudige bezigheid maakt die bovendien snel en doel treffend kan worden uitgevoerd. Dit zeer gespecialiseerde onderwerp vond in het bijzonder bij de aanwezige documentalis ten een waarderend en begrijpend gehoor. Als tweede spreker hield de heer D. P. B e s- seling van de N.V. Kinotechniek te Am sterdam een voordracht over: „Filmorex als medium voor rationeel beheer van de docu menten" Het behandelde onderwerp sloot geheel aan op de eerste lezing. „Filmorex-microfilm" is volgens spreker ont wikkeld door en voor de documentalist. Het is een ingenieus-bedrijfszeker systeem. Van een document wordt een uittreksel vervaar digd op een z.g. „analysekaart". Hierop komen de gecodeerde- of ongecodeerde ru brieken voor. Deze worden vervolgens weer overgebracht op de „ingang-kaarten". Laatstgenoemde kaarten kunnen na toepassing in een gewoon kaartsysteem worden opgeborgen. De ingang- kaart wordt met het document door middel van een speciaal hiervoor ontworpen micro camera in één beeld opgenomen. Het resultaat van deze micro-opname is de z.g. Filmorex- kaart, d.i. document plus code. Deze kaarten worden volgens de gecodeerde of ongecodeerde rubricering in daarvoor be stemde bakjes of laden in de archiefkast op geborgen. Bij het terugzoeken van een docu ment plaatst men het bakje, waarin zich een groot aantal Filmorex-kaarten bevindt, in de z.g. „Viso-selector". Nadat dit apparaat op de juiste wijze is ingesteld zorgen een aantal elektro-fotocellen ervoor dat de betreffende kaart er automatisch wordt uitgelicht. De selector kan 600 kaartjes per minuut ver werken. De uitgelichte Filmorexkaart wordt daarna in het leesapparaat geplaatst waarin door middel van vergroting de tekst van het document goed leesbaar is.

(NGT) Geodesia | 1962 | | pagina 17