48 Indien men van de Filmorexkaart een aantal kopieën met leesbare tekst wenst, kan men de „fotolisting" aanwenden. Dit is een snel- kopieerapparaat met automatische vergroting. Het „Filmorex-systeem" heeft naar spreker mededeelde, in de praktijk reeds ruime toe passing gevonden. De kosten van de ..Filmorex-apparatuur" variëren van 40.000,tot 60.000, Na de lunchpauze hield Dr. O. A. Guina u, bedrijfsfysicus bij Joh. Enschede 6 Zn. -te Haarlem, een voordracht over: Elektvografie en Videografie, de jongste ontwikkeling in de reprografie" Spreker behandelde de Xerografie elek- trografie) De xerografie is nog jong en lijdt daarom nog aan enige kinderziekten. Deze worden echter stap voor stap overwonnen en zullen binnen afzienbare tijd hopelijk voorgoed tot het ver leden behoren. Spreker deelde zeer beknopt het principe van de xerografie mede. Een aluminiumplaat wordt na voorbehande ling van een negatieve- of positieve statisch- elektrische lading voorzien. Het te kopiëren beeld wordt door belichting op de plaat gebracht. De ontwikkeling van het beeld geschiedt met ontwikkelpoeder. Indien de plaat positief is geladen dient de ontwikkelpoeder een nega tieve lading te bezitten en omgekeerd. Vervolgens wordt het z.g. poederbeeld op een beelddrager (bijv. papier) overgebracht waar na het beeld door verhitting aan de drager wordt vastgesmolten. De keuze van de poeder bepaalt het negatieve of het positieve beeld. De plaat zelf kan opnieuw worden gebruikt nadat de laag overgedragen is op papier of ander materiaal. Men kan van deze plaat ongeveer 1500 a 2000 opnamen maken. Grote platen kunnen niet gemakkelijk worden toegepast tenzij speciale maatregelen genomen worden. Desondanks ontstaat er dan meestal nog een randeffect. Een methode om dit te bestrijden is het elek trische veld dat boven de plaat heerst te ver sterken door er een tweede veld boven te zetten. Volgens deze spreker zou door middel van de xerografie ook halftoon, contact- en reflex kopie mogelijk zijn. Proeven worden genomen met TV-buizen. Half geleidende draadjes van de buis naar buiten leiden door verwarming, wanneer het draadje door een stralenbundel is getroffen, het beeld naar buiten (op TV-scherm) naar de plaat. De plaat wordt weer bespoten met de reeds eerder genoemde poeder enz. Ook bij zeefdruk is de toepassing van de xero grafie mogelijk. Dit is echter nog in ontwik keling en volledig betrouwbare gegevens kun nen hierover nog niet worden verstrekt. Spreker besloot zijn voordracht met de op merking dat naar zijn verwachting de elektro- grafie in de toekomst vele van de huidige reproduktieprocédé's zal vervangen. Tenslotte wees hij er nog op dat de kopieën, verkregen door middel van de xerografie, worden verkregen op niet-lichtgevoelig pa pier. Het verkregen beeld is onbeperkt houd baar en de levensduur van de kopie wordt bepaald door de levensduur van het toege paste kopieermateriaal. Aan het slot van deze voordracht werd, even als bij de voorgaande voordrachten, de ge legenheid geboden tot het stellen van vragen. In alle drie de gevallen werd hiervan een uiterst bescheiden gebruik gemaakt. Tenslotte werd door de „Rank Precision In dustries (Holland) N.V.", Rank Xerox- Division een demonstratie gegeven van de nieuwste apparatuur. De resultaten waren alleszins bevredigend. Men kan deze apparatuur echter niet in eigen dom verkrijgen, doch deze kan worden ge huurd op een jaarcontract van 375,per maand. Hierbij is inbegrepen het vernieuwen van onderdelen, het onderhoud en 2000 ko pieën gratis. De gemiddelde kostprijs per kopie bedraagt ca. 20 cent. Hiermede kwam een einde aan een zeer in teressante voorlichtingsdag die, het moet wor den gezegd, voor twee/derde deel voor de landmeetkundig georiënteerde bezoekers vak technisch bezien minder gemakkelijk te volgen was en bovendien ook niet rechtstreeks met hun vak in verbinding stond. M. J. J. FLINK P.S. Het is ons voornemen om in een van de volgende nummers van dit tijdschrift een artikel te plaatsen dat wat uitvoeriger de xerografie zal behandelen.

(NGT) Geodesia | 1962 | | pagina 18