Kadaster en Landmeetkunde in de Literatuur 49 door W. Koopmans, oud-ambtenaar van het Kadaster. Jens Bjerre ontmoette landmeters in Austra lisch Nieuw-Guinea, zoals hij vertelt in zijn ,,Blandt Menneskeoedere pa Ny Guinea", dat wij lazen in de Nederlandse vertaling van J. F. Kliphuis: De laatste kanni balen in N.Guinea. ...In een gouver nementsvliegtuig was de schrijver van Port Moresby dwars over het eiland gevlogen naar het stadje Lae aan de noordkust. Het enige hotel had een grote bar die leek op een café van het oude Wilde Westen. Daar kwam een zeer gemengd gezelschap wat afleiding zoe ken. Enige dagen na mijn aankomst, zegt Bjerre dan, overkwam mij een grote verras sing. Een jonge man, die naast mij aan de bar stond, dronk zijn glas schuimend bier leeg, boerde luid en zei opgewekt: Det var s'gu dajligt (dat was lekker). Smaakte het, ouwe jongen, vroeg ik hem, ook in het Deens. Hij draaide zich bliksemsnel om en staarde mij aan. Zijn naam, zei hij, luidde Henning Pedersen en hij kwam uit Amager; en naast hem stond zijn vriend Albert Quist uit Lyng- by. Ze waren allebei als landmeter in dienst van het Gouvernement en werkzaam bij de aanleg van een weg langs de kust naar een wat meer in het binnenland gelegen goud mijn. „Jij bent de eerste Deen, die we hier hebben ontmoet", zeiden ze, „sinds de Gala tea hier binnen viel tenminste." Prompt be stelden ze een rondje. Het waren opgewekte, bikkelharde jongens uit Kopenhagen, die bereid waren om alles aan te pakken. Een paar jaar geleden waren ze met verlof in Denemarken geweest, maar ondanks de koorts hadden de tropen hen zo in hun greep, dat ze naar het eiland waren teruggekeerd om hun contract met het Gou vernement te vernieuwen. Ik maakte met hen een tocht naar het moeras langs de kust. Het was op vele plaatsen be dekt met een groene, slijmerige laag van be moste bomen, lianen, varens en kreupelhout, waar doorheen we ons met messen en kap- bijlen een weg moesten hakken, voortdurend oplettend voor krokodillen, slangen, bloed zuigers en ander gevaarlijk gedierte. Tijdens de oorlog in de Stille Oceaan zijn aan de noordkust van Nieuw-Guinea hevige gevechten geleverd en om troepen en voor raden te kur.nen vervoeren hebben de Ameri kanen door de moerassen ten Zuiden van Lae een weg aangelegd. Mijn Deense vrien den vertelden: „Het grootste deel van die weg is door de inboorlingen opgegeten. Ja, zeker, gewoon opgegeten. De Amerikanen reden met vrachtauto's kisten ingeblikt vlees de moerassen in, plaatsten die kisten als on derlaag en legden daarover heen planken. De inboorlingen slopen 's nachts naar buiten en namen de blikjes mee. Zo verdween de weg. Nu gebruiken we steen en beton. Sma kelijk eten." In de geïllustreerde Salamander-reeks is o.a. opgenomen de in 1959 bij Em. Querido te Am sterdam verschenen beschrijving ,,In en om de mijn" van Paul Frische (nr. 18). Het boekje is tot stand gekomen in samen werking met de Wetenschappelijke Uitgeverij N.V. Naast hoofdstukken over de geschie denis en de praktijk van het mijnwezen von den wij ook enkele bladzijden gewijd aan de mijnmeter. Op bladz. 151 154 staat tussen de afbeeldingen van mijnmeters en hun assis tenten dit: diep onder de aarde, in die terra incognita, dat onbekende land. waarop aanvankelijk alleen verkenningsboringen enig licht hebben geworpen doen ze hun werk. Hoe moet de mijnbouwer de richting bepalen van de wegen die hij aanlegt naar de kool. waar zijn de kaarten waarop hij zich moet oriënteren? Op pagina 57 hebben wij gezegd, dat hij slechts een schetsmatige kaart krijgt van het gebied, waarin hij moet gaan werken. Daarmee wilden wij verklaren, onder hoeveel moeilijker omstandigheden hij werkt dan zijn collega's in bovengrondse industrieën. Maar toch lopen wij aldus gevaar het belang rijke werk van de mijnmeter te miskennen. In de 17e eeuw schreef de Duitser Rosier: „Wie zich van de mijnwerken een juist beeld wil vormen, moet deze eerst opgemeten en in kaart gebracht hebben. Het is niet genoeg, dat

(NGT) Geodesia | 1962 | | pagina 19