a. landmeetkundig ambtenaar b. enige landmeet kundige tekenaars GEMEENTE ROTTERDAM 50 men dagelijks ondergronds gaat. Slechts door geregeld overleg aan de hand van kaarten kan men in (bepaalde) gevallen tot resultaat komen. Veel mijnontginners vertrouwen op het geluk en menen zonder mijnmeters en kaarten klaar te komen; zij zien niet in dat men zonder die kaarten nooit zekerheid heeft en geen bruikbaar werkplan kan opmaken." Mijnontginners die op het geluk vertrouwen en zonder mijnmeters menen klaar te komen, bestaan in de moderne kolenmijnbouw der twintigste eeuw niet meer. De mijnmeterij nam trouwens in de negentiende eeuw reeds een grote vlucht. De mannen die tot taak kregen grote ondergrondse bedrijven aan te leggen met constante produktie, hadden dringend be hoefte aan goede mijnkaarten. En de mijn meters die zich tot dusverre hadden moeten behelpen met kompasmetingen onnauw keuriger naarmate meer ijzer en staal in de mijnen wordt gebruikt kregen als nieuw instrument de theodoliet (zie over deze op- hangtheodolieten het art. van J. J. de Koningh in het Orgaan V.T.A.K., 5e jaargang, nr. 3, 1947, blz. 11). Met dit instrument, dat ook in lange smalle mijngangen gemakkelijk kan worden opgehangen, kunnen zij alle hoofd metingen uitvoeren die voor de oriëntatie on dergronds nodig zijn: metingen die uiterste nauwkeurigheid vereisen. Een voorbeeld kan de lezer het werk van de mijnmeters wellicht wat duidelijker maken. Een aantal jaren ge leden moest in Zuid-Limburg een onder grondse verbinding worden gemaakt tussen de staatsmijn Maurits te Geleen en de staats mijn Emma te Treebeek. De totale afstand tussen de schachten van deze mijnen is 11500 meter. (Ter vergelijking diene, dat de St.-Gothardtunnel 15000 meter lang is.) Over een deel van deze afstand bestonden al gan gen, de rest moest nog worden aangelegd. Aan het drijven van de steengangen werd ge werkt door twee ploegen die elk van het on dergrondse bedrijf van een der mijnen uit opereerden. Op een bepaald punt dienden beide ploegen elkaar te ontmoeten. Hetgeen betekende, dat zich bij het drijven van die steengangen nauwelijks enige afwijking mocht voordoen. Stel u voor dat de gang van de Maurits uit tijdens de aanleg iets te laag, en de gang waar men bij de Emma aan begon iets te hoog zou komen te liggen. Of iets te veel naar links of naar rechts. Dan zou men de aansluiting missen, met alle ernstige ge volgen van dien. Men kan zich wel voorstellen hoe belangrijk juist bij het begin van zo'n project het aan geven van de juiste richting is. Eerst moet men zich bovengronds nauwkeurig oriënteren. Dan moet men die oriëntering via de schacht naar beneden brengen". De kleinste fout bij dat overbrengen kan grote gevolgen hebben: mi nimale afwijkingen zullen leiden tot verschil len van meters als de steengangen elkaar ein delijk ontmoeten. En hoe nauwkeurig mijn meters kunnen werken, moge dan blijken uit het feit dat toen eindelijk na jaren hard wer ken de doorslag van de ondergrondse tunnel tussen Emma en Maurits tot stand kwam, de afwijking loodrecht op de richting van de steengang slechts zeven centimeter was en de fout in de lengterichting een en vijftig centi meter W. K. E3E21 In verband met de vele projecten welke bij de DIENST VAN GEMEENTEWERKEN in voorbereiding en in uitvoering zijn, heeft de AFDELING LANDMETEN behoefte aan uitbreiding met: voor de buitendienst; Hoewel de voorkeur uitgaat naar gediplo meerde H.T.S.-ers, komen voor de onder b. bedoelde functie ook in aanmerking gegadig den die in het bezit zijn van het diploma N.L.F. tekenaar of van een gelijkwaardig diploma. Rangindeling en salariëring, afhankelijk van opleiding en ervaring, nader overeen te komen. Voor het verkrijgen van een woning wordt in bepaalde gevallen medewerking verleend. De verplaatsingskostenregeling is van toe passing. Sollicitaties binnen 14 dagen in te zenden aan de chef van het bureau Personeelvoorziening, kamer 331, stadhuis, Rotterdam, onder no. 788.

(NGT) Geodesia | 1962 | | pagina 20