51 Fotogrammetrie Kompendium Photogrammetrie Band I, II en III. Sonderdruck der „JENA Nachrichten". Reeds geruime tijd liggen deze drie keurig in groen linnen bandjes gebonden boekjes op aankondiging te wachten en dat waarlijk niet omdat ze daarvoor niet de moeite waard zijn. Tezamen bevatten ze een serie voor drachten gehouden ter gelegenheid van de 21ste cursus voor fotogrammetrie te Praag in april/mei 1958. Werk van achter het „gordijn" dus. Het merendeel der lezingen is afkomstig van leden van de wetenschap pelijke staf van VEB Carl Zeiss Jena. Na genoeg het gehele gebied van de fotogram metrie ten behoeve van de landmeetkunde en de kaartering wordt hierin bestreken; mede door de opzet en indeling der stof heeft het geheel het karakter van een leergang, waarbij ook de geschiedschrijving niet ver geten is. Met dit laatste vangt Band I aan onder de titel: „Jena und die Photogramme trie'' van H orst Schoeler, een hoofd stuk met alleen reeds 35 afbeeldingen tussen de tekst, waaronder foto's van de voortrek kers als Carl Zeiss, Ernst Abbe, Pulfrich, Von Gruber en Hugershof. Dit deel bevat verder hoofdstukken gewijd aan: Stereoscopisch zien en meten, fotografische grondslagen, terres- trische fotogrammetrie, de stereocomparator en zijn gebruik, grondslagen van automatische kaartering. Band II begint met een paar hoofdstukken over de opname: de inrichting van de lucht- camera, de voorbereiding van foto-vluchten en de navigatie, waarbij ook in het kort de tegenwoordige elektronische hulpmiddelen als Decca, Shoran, e.d. betrokken worden. Van Gerhard W r t z is hier een ver handeling opgenomen over het testen van fotogrammetrische objectieven en het kalibre ren van opnamecamera's. De beschrijving van middelen en methoden is wel gebaseerd op de in Jena gangbare methoden, maar er wordt ook verwezen naar de aanbevelingen van het Washingtonse congres in 1952 commissie I gepubliceerd in 1956. Verder worden in dit deel 45 bladzijden be steed aan de ontschranking. Behalve de wis kundige grondslagen van de automatische en de niet-automatische ontschranking wor den een aantal instrumenten besproken waaronder ook de Wild E2, Bausch Laub en de SEG V van Zeiss München, hier ge noemd Westduits ontschrankingsapparaat. De tweede helft van dit 580 bladzijden tel lende deel wordt besteed aan de stereoplani- graaf in vier verhandelingen van O 11 o H o f- m a n n respectievelijk over: de bouw en in richting van het instrument, het justeren en de theoretische grondslagen daarvan (waar bij de methode Hallert uitvoerig beschreven en aanbevolen wordt), het gebruik van het instrument, de relatieve en de absolute oriën tering. Band III bevat een negental verhandelingen over verschillende onderwerpen, luchtkaar- tering als hedendaags economisch belang, geodetische paspuntbepaling, fotogramme trische netverdichting, ruimtelijke aërotriangu- latie, analytische fotogrammetrie, luchtfoto interpretatie en aan het slot een beschouwing van Horst Schoeler over de huidige ontwikkelingstendenzen in de fotogramme trie. Tussen deze hoofdstukken is er ook een gewijd aan het onderwerp ,,Sowjetische pho- togrammetrische Verfahren und Gerate van Abwill Bucholtz. Samenvattend moeten wij van het geheel van deze uitgave zeggen dat het in alle op zichten breed van opzet is, vooral wanneer wij er ons rekenschap van geven waar en door wie deze uitgave verzorgd is geworden. In de verhandelingen zelf zowel als in de uitvoerige literatuuropgaven aan het einde van elk hoofdstuk, waar men geen spoor van de oost-west tegenstelling in kan vinden u vindt daarin ook de namen van Buringh, Roelofs, Schermerhorn, Schut, Van der Weele om alleen maar de Nederlanders

(NGT) Geodesia | 1962 | | pagina 21